Hádky o jaderných zbraních a srovnávání s Hitlerem. Tak se vyvíjely spory USA a KLDR

ČTK Adéla Očenášková ČTK, Adéla Očenášková
28. 2. 2019 19:38
Druhý summit Spojených států a Severní Koreje skončil předčasně a bez dohody. Donald Trump a Kim Čong-un se neshodli v otázce amerických sankcí. Severokorejský lídr požadoval jejich úplné zrušení. "To jsme nemohli udělat," reagoval na požadavek totalitního státu americký prezident. Sankce přispívají k napjatým vztahům mezi USA a KLDR už od konce 80. let. Připomeňte si další důležité milníky, které ovlivnily společnou historii těchto dvou států.
Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una. 12. 6. 2018.
Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una. 12. 6. 2018. | Foto: Reuters

První summit v Singapuru

V září 2017 Trump varoval, že pokud bude KLDR ohrožovat USA a jejich spojence, nebudou mít Američané jinou možnost, než KLDR zničit. Kim Čong-un zase pohrozil Washingtonu nejtvrdšími protiopatřeními v historii a o Trumpovi řekl, že je choromyslný.

V únoru 2018 vyhlásily USA nové sankce proti KLDR, počátkem března ale vyvstala naděje na zlepšení vztahů. USA se s KLDR dohodly na prvním summitu. Prezident Trump se s Kimem sešel 12. června v Singapuru, přestože plánovaný summit americký prezident nejprve koncem května zrušil a za důvod svého rozhodnutí označil Kimovy projevy s nepřátelskými výpady proti USA. Později však singapurskou schůzku, za jejíž konání tvrdě lobboval jihokorejský prezident Mun Če-in, potvrdil.

Vůdci USA a KLDR se v Singapuru společně zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby nepokročily.

 

Právě se děje

Další zprávy