Summit skončil předčasně. Kim žádal zrušení všech sankcí, to nešlo, prohlásil Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 2. 2019 10:00
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un nedosáhli na svém druhém summitu ve vietnamské metropoli Hanoji žádné dohody. Oznámil to Bílý dům s tím, že jednání by měla v budoucnu pokračovat.
Trump o schůzce s Kimem: Dnes nebyl dobrý nápad něco podepisovat | Video: Reuters

Severokorejci chtěli, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, to jsme nemohli udělat, uvedl americký prezident Donald Trump po dvoudenním jednání s Kim Čong-unem, které ve vietnamské metropoli skončilo bez dohody.

Kim a Trump se setkali ve Vietnamu | Video: Reuters

"Byli ochotni (Severokorejci - pozn. red.) denuklearizovat velkou část oblastí, jak jsme požadovali. Nemohli jsme se ale výměnou za to vzdát všech sankcí," vysvětlil Trump na tiskové konferenci, která trvala asi 40 minut. Podle něj byl Kim ochotný uzavřít jaderný výzkumný komplex v Jongbjonu, který představuje největší zařízení takového typu v KLDR. Severní Korea by ale k tomuto kroku podle Trumpa přistoupila až poté, co by USA ukončily veškeré sankce. 

Právě z Jongbjonu podle expertů pochází obohacený uran a plutonium použité při předchozích šesti severokorejských jaderných testech. Uzavření střediska by mělo zahrnovat rozebrání starého jaderného reaktoru a neutralizaci nového, napsal deník The New York Times. Celý - podle expertů nesmírně složitý - proces by měl proběhnout pod kontrolou mezinárodních inspektorů.

"Někdy musíte odejít z jednání, a to byla ta chvíle," dodal šéf Bílého domu. Původně mělo být ve čtvrtek v Hanoji podepsáno společné prohlášení, ceremonie se ale neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen i plánovaný společný oběd obou státníků.

"(Kim Čong-un) má určité představy, které ale neodpovídají našim představám," uvedl Trump na tiskové konferenci, která se konala v hotelu JW Marriott, kde je prezident Spojených států ubytován. I bez dohody nicméně severokorejský vůdce podle Trumpa slíbil, že nebude pokračovat v jaderných a raketových zkouškách. "Věřím mu a doufám, že své slovo dodrží," dodal Trump. 

"Přál bych si, abychom se dostali dál, stále jsem optimista," komentoval jednání americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který na tiskové konferenci vystoupil po Trumpově boku. Americká strana podle něj žádala Kima o více ústupků, "on ale nebyl připraven to udělat." Během rozhovorů přišla řeč také na utajovaná zařízení na obohacování uranu, která KLDR údajně provozuje. Kim byl podle Trumpa "překvapen", jak moc toho USA vědí. 

Jihokorejská vláda je z předčasného ukončení schůzky zklamaná. "Zároveň to ale vypadá, že se jim (Trumpovi a Kimovi - pozn. red.) podařilo učinit významný pokrok, větší, než kdy jindy," dodala vláda v prohlášení. Trumpova ochota pokračovat v dialogu je pak příslibem, že v budoucnu dojde k dalšímu summitu, doplnil Soul podle agentury Reuters.

Vztahy se podle Trumpa zlepšily 

Podle Trumpa jsou nicméně postoje obou zemí "bližší" než před rokem. Doufá, že se s Kimem v budoucnosti opět setká na dalším summitu. "Může to být brzy," nechal se slyšet prezident USA. 

Trump na tiskové konferenci také odpovídal na dotaz, jestli s Kimem řešil smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který zemřel v roce 2017 krátce po propuštění ze severokorejského zajetí. "Nevěřím, že by Kim dopustil, aby se něco takového stalo… Řekl mi, že o tom nevěděl, a já jsem ho vzal za slovo," sdělil americký prezident. Kim se podle něj ale kvůli situaci s Warmbierem "cítí špatně" a s celým případem "je dobře obeznámen". 

Vrcholná schůzka skončila kolem 07:30 SEČ, tedy o něco dříve, než se předpokládalo. Tisková konference začala krátce po 8:00 SEČ.

Trump a Kim zahájili svá jednání v Hanoji ve středu. Ve čtvrtek spolu mluvili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců.

Trump: Nespěchám. Rychlost není důležitá

Šéf Bílého domu přitom na úvod schůzky zopakoval své víkendové prohlášení, že na proces jaderného odzbrojení KLDR nespěchá. Ocenil zároveň, že Severní Korea zastavila své nukleární a raketové testy.

"Nespěchám. Rychlost není důležitá. Důležité je, abychom dospěli k dobré dohodě," řekl Trump, čímž podle tiskových agentur znovu relativizoval možnost zásadního průlomu v otázce denuklearizace.

Média si také během summitu všimla toho, že Kim Čong-un patrně vůbec poprvé odpověděl na dotaz zahraničního novináře. Otázku položil reportér amerického listu The Washington Post David Nakamura, který zjišťoval, zda Kim věří v možnost dosažení dohody s Trumpem. "Na odpověď je teď příliš brzy, ale nejsem v tomto ohledu pesimistický," odvětil Kim

Video: Severokorejský vůdce přijel do Vietnamu na dvoudenní jaderný summit

Severokorejský vůdce přijel do Vietnamu na dvoudenní jaderný summit | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy