Hádky o jaderných zbraních a srovnávání s Hitlerem. Tak se vyvíjely spory USA a KLDR

ČTK Adéla Očenášková ČTK, Adéla Očenášková
28. 2. 2019 19:38
Druhý summit Spojených států a Severní Koreje skončil předčasně a bez dohody. Donald Trump a Kim Čong-un se neshodli v otázce amerických sankcí. Severokorejský lídr požadoval jejich úplné zrušení. "To jsme nemohli udělat," reagoval na požadavek totalitního státu americký prezident. Sankce přispívají k napjatým vztahům mezi USA a KLDR už od konce 80. let. Připomeňte si další důležité milníky, které ovlivnily společnou historii těchto dvou států.
Odstupující prezident George Bush
Odstupující prezident George Bush | Foto: Reuters

Osa zla

Za vlády různých amerických prezidentů se však přístup ke KLDR měnil a ne vždy byl vstřícný. V roce 2002 označil tehdejší prezident USA George Bush mladší KLDR za "osu zla". Výraz použil během svého výročního projevu o stavu unie. Kromě KLDR tvořily tuto osu také Irák a Írán. Trojice zemí se podle Bushe snažila získat zbraně hromadného ničení. 

V říjnu 2002 také USA oznámily, že KLDR byla pod tlakem důkazů nucena přiznat, že pokračovala řadu let v tajném programu vývoje jaderných zbraní, nehledě na dohodu z roku 1994.

V srpnu 2004 KLDR prohlásila, že nevidí žádný důvod pro jednání s USA. V textu zveřejněném oficiální Korejskou ústřední tiskovou kanceláří (KCNA) byl Bush označen za politického hlupáka bez základní lidské morálky a tyrana, který zastiňuje nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

 

Právě se děje

Další zprávy