Hádky o jaderných zbraních a srovnávání s Hitlerem. Tak se vyvíjely spory USA a KLDR

ČTK Adéla Očenášková ČTK, Adéla Očenášková
28. 2. 2019 19:38
Druhý summit Spojených států a Severní Koreje skončil předčasně a bez dohody. Donald Trump a Kim Čong-un se neshodli v otázce amerických sankcí. Severokorejský lídr požadoval jejich úplné zrušení. "To jsme nemohli udělat," reagoval na požadavek totalitního státu americký prezident. Sankce přispívají k napjatým vztahům mezi USA a KLDR už od konce 80. let. Připomeňte si další důležité milníky, které ovlivnily společnou historii těchto dvou států.
Foto: Reuters

Věznění Američanů

KLDR uvěznila od roku 1996 hned několik amerických občanů, nejčastěji za špionáž či protistátní činy

Pozornost vzbudil zejména případ dvaadvacetiletého amerického studenta Otto Warmbiera, který předloni zemřel ve Spojených státech krátce po propuštění ze severokorejského vězení. KLDR odsoudila Warmbiera v lednu 2016 k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu.

Student se do vlasti vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. KLDR nicméně popřela americké obvinění, že Warmbiera mučila.

Na Warmbiera přišla řeč i během aktuálního summitu v Hanoji. "Nevěřím, že by Kim dopustil, aby se něco takového stalo… Řekl mi, že o tom nevěděl, a já jsem ho vzal za slovo," uvedl Trump k tomu, jestli Kim věděl o údajném mučení studenta. 

Propuštění posledních tří vězněných amerických občanů se podařilo dojednat loni. Američané Kim Dong-chul, Kim Sang-duk a Kim Hak-song se do rodné země vrátili v květnu 2018.

 

Právě se děje

Další zprávy