Jaderné bohatství KLDR
Mezi USA a KLDR panují třaskavé vztahy především kvůli severokorejské výrobě jaderných zbraní.
Totalitní země začala s jadernými testy v roce 2006. Dosud jich provedla šest, čtyři z nich za vlády současného vůdce Kim Čong-una. Všechny testy byly vždy odsouzeny a potrestány rezolucemi a sankcemi Rady bezpečnosti OSN a Spojených států.
V říjnu 2008 USA vyřadily KLDR ze seznamu zemí podporujících terorismus. Severní Korea následně oznámila, že obnoví demontáž svých jaderných zařízení. V roce 2009 ale KLDR jednostranně odstoupila od šestistranných rozhovorů o ukončení severokorejského jaderného programu a uskutečnila další jadernou zkoušku.
Loni v květnu pak oznámila, že své jaderné testovací středisko zlikvidovala. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ale o několik měsíců později uvedla, že KLDR nadále vyvíjí činnost na svém hlavním jaderném zařízení v Jongbjonu. Také skupina 38 North, jež sleduje severokorejské aktivity, minulý rok v červnu zveřejnila satelitní snímky, podle kterých země vylepšuje infrastrukturu v tomto středisku.
Kim se přitom na loňském summitu s Trumpem v Singapuru zavázal spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Právě to je hlavním a dlouhodobým cílem USA: dosáhnout úplné a ověřitelné denuklearizace KLDR, za niž nabízí bezpečnostní záruky a možnost zrušení sankcí.
V roce 2017 KLDR také odpálila tři mezikontinentální balistické rakety, z nichž některé přelétly území Japonska. Následně oznámila, že její rakety jsou schopné zasáhnout i území USA.