reklama
 
 

USA jdou do boje s ebolou. Do Afriky pošlou tisíce vojáků

Aktualizováno 16. 9. 2014 23:09
V liberijském hlavním městě navíc Američané zřídí středisko, které bude koordinovat práci sedmnácti amerických polních nemocnic i lidí v terénu.

Washington - Spojené státy se významně zapojí do boje s nejhorší epidemií smrtící eboly v historii. Do západní Afriky pošlou na 3000 vojáků a zdravotnické expertní týmy.

Americký prezident Barack Obama uvedl během úterního projevu v sídle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě, že v západní Africe se ebola vymyká kontrole.

"Možnost, že ebola vypukne i v USA, je extrémně malá," prohlásil Obama. Americké úřady podle něj přijaly nejrůznější opatření, aby k tomu nedošlo. "V případě, že by se tak stalo, jsou na to ale připraveny," dodal americký prezident.

V této souvislosti rovněž zmínil, že se v úterý ráno setkal v Oválné pracovně Bílého domu s americkým lékařem Kentem Brantlym, který se v západní Africe ebolou nakazil, ale vyléčil se. "Musí ještě nabrat nějaké kilogramy, ale vypadá skvěle a silně," uvedl Obama.

Americká pomoc se bude soustředit především na Libérii, která je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických států. Koordinační středisko americké pomoci bude zřízeno v liberijské metropoli Monrovii, kde zemřela polovina z více než 2500 obětí krvácivé horečky.

Američtí vojáci se budou podílet na výstavbě léčebných center v oblastech, kde onemocnělo nejvíc lidí, budou se rovněž snažit urychlit rozdělování pomoci. Američané také poskytnou výcvik a školení místním lidem v tom, jak péči řídit. Školicím střediskem, které bude na místě nejméně půl roku, má projít každý týden 500 zdravotníků.

Smyslem plánu je pomoci zastavit šíření epidemie, která je nejzávažnější od 70. let, kdy byl virus krvácivého horečnatého onemocnění identifikován a pojmenován.

"Nakaženy jsou tisíce lidí, to se ale může rychle změnit na desítky tisíc a jestliže se nám to nepodaří zastavit, pak na stovky tisíc," prohlásil Obama. "Nejde jen o ohrožení regionální, ale i globální bezpečnosti," dodal.

Americká humanitární organizace USAID spolu s Dětským fondem OSN UNICEF poskytne ochranné pomůcky pro 400 tisíc nejpostiženějších rodin v Libérii. USA na boj s virem dosud vyčlenily 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) a USAID hodlá poskytnout ještě 75 milionů dolarů na léčebná střediska. Obamova administrativa požádala Kongres o dodatečných 88 milionů dolarů.

Kromě Libérie budou Američané v boji s ebolou pomáhat také v Sieře Leone, Nigérii a Guineji.

Už pět tisíc nakažených

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila, že už se v západní Africe nakazilo přes pět tisíc lidí a konstatovala, že jde o nejvážnější krizi tohoto druhu v moderních dějinách.

Pokud svět mobilizuje veškeré úsilí může se podařit zastavit počet nakažených na "desítkách tisíc". Aby se to podařilo, je ale třeba vyčlenit miliardu dolarů (téměř 21,3 miliardy).

Konat se rozhodl také generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Oznámil, že založí "Koalici globální odpovědi", která bude koordinovat snahy mezinárodního společenství šíření viru zastavit.

autor: Petr Jemelka | 16. 9. 2014 13:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama