Pomoz mámě a zemřeme všichni. Libérie tančí na písně o ebole

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 9. 2014 10:10
"Ebola rap" se snaží přesvědčit lidi, aby se chránili proti ebole, a bojuje s rozšířeným názorem, že nemoc není nebezpečná.
Nevěřte pověrám, ebola je problém, nabádají hudebníci lidi. | Video:

Monrovia - Z rádia v kavárně na rohu ulice liberijské metropole Monrovie zní hudba. Píseň má příjemný taneční rytmus, melodie je chytlavá. Poselství je ale vážné: "Zbav se strachu, neschovávej se. Ebola se dá přežít," rapuje Charles Yegba. Chce v lidech v Libérii vzbudit naději: stovky obyvatel této západoafrické země již totiž na ebolu zemřely, píše agentura DPA.

"Ebola rap" je příkladem stylu hipco, směsice hip hopu, rapu a tradičních rytmů doplněných hovorovým jazykem a politickým poselstvím. Popularity se tento unikátní africký styl dočkal hlavně během krvavé občanské války v 90. letech.

Yegba a další hudebníci využívají hipco, aby varovali před nebezpečím eboly. Zpívají písně o preventivních opatřeních, v nichž bojují proti mýtu, že ebola vůbec neexistuje, nebo vysvětlují, jak změnit tradiční způsoby chování, aby se snížilo riziko nákazy.

Děti si nové hity zpívají na ulici

Píseň "State of Emergency" (Výjimečný stav) od raperů vystupujících pod jmény Tan Tan B a Quincy B lidi varuje před nakažlivostí eboly slovy: "Viděl jsem plakat matku, právě ztratila svého syna. Říkal jsem si, že jí můžu pomoct, chtěla totiž svézt. Ale pak mi říká moje baby: Pomoz jí a umřeme všichni."

"Ty písně jsou dobré. Zvyšují povědomí o ebole," říká novinář Calvin Brooks. Je to podle něj dobrý nápad využít hipco v boji s ebolou, protože hudba je v Libérii všudypřítomná. Lidé ji poslouchají v rádiu nebo v televizi, hudba hraje doma, v obchodech i u kadeřníka. Hity se stávají vyzváněcími melodiemi, děti si je zpívají na ulici.

Ukázka z textu: Ebola In Town

I woke up in the morning
I started hearing people dem yelling
“Da what thing happen? What thing happen? Ma pekin what thing?”
Eh man!

They sit down grab me
They say something in town
Frisky!
That thing that in town it quick to kill
That me scary-o
E-B-O-L-A
Ebola. Ebola in town.

I started yelling
I started running
What place I will go?
I go to Guinea
I went everywhere
Ebola. Ebola there.
I’m not going anywhere.
I’m right here.
I’m not going nowhere.
I’m right here.
I know the medicine.
That distant hugging
I said distant shaking
Distant kissing
Don’t touch me!

"Hipco je důležitou součástí místní kultury," říká Adolphus Scott z dětského fondu UNICEF v Libérii. "Hipco dává hlas obyčejným lidem a umožňuje jim vyslovit se k tématům, která je trápí," dodává. UNICEF a ministerstvo zdravotnictví spolupracují s některými hudebníky a rádii, aby šířily osvětu o ebole.

Také zpěváci Deng, SoulFresh a FA díky podpoře Organizace spojených národů vytvořili píseň s názvem "Ebola is real" (Ebola je opravdová). Aby se osvěta dostala i ke staršímu publiku, pomohl UNICEF skupině Crusaders for Peace při vzniku písně o ebole doprovázené tradiční hudbou. Obě nahrávky rádia pouštějí stále dokola.

Osvěta? Pesimismus a dekadentní nálady

Cílem této kampaně je bojovat s názorem, že nemoc není nebezpečná, říká Scott. Pověry a snaha nepřipouštět si skutečná rizika jsou prý v Libérii hluboce zakořeněné.

Mnoho lidí se prý domnívá, že vláda šíří informace o ebole jen proto, aby se dostala k finanční pomoci ze zahraničí. Jiní si zase myslí, že virus do Afriky zavlekli zahraniční humanitární pracovníci. A počet nakažených přitom stále stoupá, varuje WHO.

Osvětové písně o ebole mají ale i temnou konkurenci: Písně plné pesimismu a dekadentních nálad jako "Ebola in Town" (Ebola ve městě) od raperů s přezdívkami Shadow a D-12 jsou rovněž v kurzu. Odborníci se obávají, že texty typu "ebola je velmi zlá, zabije tě cobydup" můžou způsobit víc škody než užitku.

"Je mi z toho zle, když poslouchám tyhle negativní písně," říká 28letá studentka Comfort Johnsonová. "Ebola uvrhla celou zemi do strachu a tyhle písně mi připomínají lidské životy, které si vyžádala," dodává.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy