USA hrozí kyberválka. Pomstí hackeři WikiLeaks?

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 3. 2011 17:44
Hackerská skupina Anonymous chystá útok na symboly americké moci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Hackerská skupina Anonymous, o které se v poslední době mluví především v souvislosti s kybernetickými útoky na podporu organizace WikiLeaks, vyhlásila válku Spojeným státům.

Cílem útoků se mají stát federální instituce, velké korporace a další symboly americké moci.

"Je to guerillová válka. Přesně tak to nazývám. Jsme zapojeni do nekonvenční a neférové války. Ale my jsme ji nezačali," cituje agentura AFP Barretta Browna, který sám sebe označuje za vrchního stratéga a propagandistu skupiny.

Ta podle jeho slov sdružuje desetitisíce členů, jejichž společným cílem je "informační svoboda".

Hackeři svými výhružkami reagují na vznesení dalších 22 obvinění proti mladému vojínovi Bradleymu Manningovi, který údajně vyzrazoval WikiLeaks vojenská tajemství.

Rozvědčík je od loňského léta ve vazbě, kde čeká na soud. Mezi novými obviněními figuruje i trestný čin spolčení s nepřítelem, a tak mu teoreticky hrozí až trest smrti.

Pan WikiLeaks má strarosti. Čelí obvinění ze znásilnění, Američané ho chtějí dostat před soud kvůli vyzrazení tajemství.
Pan WikiLeaks má strarosti. Čelí obvinění ze znásilnění, Američané ho chtějí dostat před soud kvůli vyzrazení tajemství. | Foto: Reuters

Zmrazit účet pirátům se nevyplácí

O tom, čeho jsou členové skupiny Anonymous schopni, se nedávno přesvědčili takové společnosti, jako jsou Visa, Mastercard nebo provozovatel internetového platebního systému PayPal. Zloba hackerů se na finanční instituce snesla poté, co zmrazily WikiLeaks účty a přestaly zajišťovat její financování.

Podle americké administrativy je Manning vlastizrádce a jeho spolupráce s WikiLeaks ohrozila životy vojáků i civilistů. WikiLeaks a její příznivci zase tvrdí, že má mladý vojín posloužit k obvinění zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho z nabádání k vyzrazení vojenského tajemství.

V současné době lze totiž jen těžko předpokládat, že by se Američanům podařilo Assangeho za něco odsoudit. Své aktivity by zřejmě obhájil právem na svobodu slova.

Podmínky, za nichž je Bradley Manning na vojenské základně Quantico držen, kritizují i mezinárodní neziskové organizace. Armáda ale tvrdí, že je izolace vojáka odůvodněná, protože představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Vojín Manning sloužil až do května 2010 jako analytik vojenské rozvědky v Iráku. Po udání bývalým hackerem Adrianem Lamou byl zatčen a obviněn z předávání tajných informací.

Kromě jiného měl Manning předat WikiLeaks video, na němž americká vojenská helikoptéra střílí na irácké civilisty.

Třiadvacetiletý vojín Manning možná rozpoutá kybernetickou válku.
Třiadvacetiletý vojín Manning možná rozpoutá kybernetickou válku. | Foto: WikiLeaks

Zločiny ve jménu dobra

Své kybernetické útoky, které nejčastěji spočívají ve vyřazení některých služeb z provozu nebo zveřejnění informací o určitých lidech či institucích, hackeři ospravedlňují bojem za "správnou věc".

"Pokud porušujeme zákony, děláme to eticky a proti těm, kdo si o to řekli," hájí kybernetický teror Brown. Teď "si o to řekli" základna Quantico a pracovníci Obamovy administrativy, kteří se na držení rozvědčíka podle pirátů podílí.

Kybernetické útoky a krádeže osobních dat a dalších informací jsou ve Spojených státech federálním zločinem a americká legislativa termín etického porušování zákonů nezná.

Jeden ze záznamů, který údajně vynesl Manning

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 42 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 47 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy