Hackeři se mstí za WikiLeaks, zablokovali MasterCard

ČTK ČTK
8. 12. 2010 22:26
MasterCard předtím odmítl zpracovávat platby pro WikiLeaks
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

New York - Internetové stránky americké karetní asociace MasterCard, která je druhým největším vydavatelem platebních karet na světě, se zřejmě staly terčem útoku hackerů. Prakticky celou středu byly nedostupné a částečnou odezvu dávaly až v pozdních večerních hodinách. Podle zahraničních zdrojů je z činnosti vyřadili stoupenci zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks Juliana Assange, protože MasterCard odmítl zpracovávat platby pro WikiLeaks.

Server Financial Times a další média uvedly, že stoupenci WikiLeaks se k zodpovědnosti za útok na stránky MasterCard přiznali na síti Twitter. Říkají si "hacktivisté", jejich útok je aktem pomsty a je pokračováním podobných takových útoků, které stoupenci WikiLeaks uskutečnili v minulých dnech a kterým říkají "Operation Payback". Neútočí přitom pouze na firmy, ale například i na švédského státního zástupce.

Do útoku proti MasterCardu a dalším organizacím je podle agentury AP zapojena hackerská skupina, která si říká Anonymous. Ta prý přes internet distribuuje speciální softwarové nástroje, které umožní komukoli, kdo má počítač a internet, se k útokům připojit.

MasterCard přiznal pouze technické problémy, které ovlivnily jeho systém zabezpečení pro ověřování on-line plateb. Zatím stále není jasné, o jak vážný problém jde. Mluvčí MasterCardu James Issokson předtím podle AP řekl, že klienti mohou své platební karty nadále používat pro zabezpečené transakce.

Lidé, kteří za WikiLeaks stojí, teď napadají firmy a další skupiny, které jsou nepřátelské vůči zakladateli serveru. Útoky stoupenců WikiLeaks alespoň přechodně vyřadily či významně omezily činnost více webů, převážně amerických. S problémy se potýkal například PayPal, který zabezpečuje on-line platební transakce, ale také Amazon.com nebo poskytovatel internetového připojení EveryDNS. Všechny tyto firmy v minulých dnech přestaly WikiLeaks a lidem kolem tohoto serveru poskytovat služby či s nimi přerušily kontakty.

Většina firem, které WikiLeaks přestaly zajišťovat služby, tvrdí, že nebyly pod žádným politickým tlakem. Služby prý přerušily z toho důvodu, že WikiLeaks porušila smluvní podmínky. Pouze některé podniky přiznaly, že služby přestaly poskytovat až po silném tlaku amerických úřadů. Twitter je přitom plný vzkazů, které Assangeovi vyjadřují sympatie. V Evropě měly podobné problémy jako MasterCard například webové stránky švýcarské banky PostFinance.ch, která Assangeovi zmrazila účty.

WikiLeaks je finančně závislá na příspěvcích od svých stoupenců. Pokud tedy MasterCard a další finanční společnosti odmítnou zpracovat platby pro WikiLeaks, znemožňují tak financování serveru. Assange byl zadržen ve Velké Británii a nyní se bude rozhodovat o jeho vydání do Švédska, kde je obviněn ze sexuálních deliktů. Assange však tvrdí, že jde o vykonstruovaná obvinění, která jsou politicky motivovaná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy