WikiLeaks ohrozil afghánské civilisty, napsal ex-mluvčí

ČTK ČTK
15. 2. 2011 21:40
Bývalý mluvčí Daniel Domscheit-Berg vydal svou knihu o pozadí serveru
Bude mít k knihy radost? JulianeAssange, hlava Wikileaks - ilustrační foto
Bude mít k knihy radost? JulianeAssange, hlava Wikileaks - ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Server WikiLeaks ohrozil bezpečnost afghánských civilistů, když včas neodstranil jejich jména z 90 000 amerických vojenských dokumentů o válce v Afghánistánu.

V dnes vydané knize o zákulisí WikiLeaks to píše jeho bývalý mluvčí Daniel Domscheit-Berg.

Popisuje také, jak server prosazující úplnou transparentnost dával médiím falešné informace o sobě samém. Domscheit-Berg v knize dále kritizuje zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který údajně řídil server autokraticky a budoval si kult osobnosti.

Podle Domscheita-Berga se Assange dohodl se spřátelenými médii, že vymaže z tajných dokumentů jména afghánských civilistů, kterým by za spolupráci s Američany hrozila odveta radikálního hnutí Taliban.

Svůj slib ale nesplnil a ani o tom neřekl svým spolupracovníkům. Domscheit-Berg se údajně o nevymazaných jménech dozvěděl až v okamžiku, kdy se neupravené dokumenty objevily na internetu.

Peníze pro Manninga

Bývalý mluvčí WikiLeaks kritizuje Assange i za jeho přístup ke zdrojům WikiLeaks, které portál údajně dlouhou dobu nechránil. Kritiku si Assange vysloužil i za postup vůči americkému vojákovi Bradleymu Manningovi, který zřejmě WikiLeaks předal statisíce vojenských a diplomatických dokumentů USA.

Assange vyzval loni na podzim sympatizanty WikiLeaks, aby vybrali 100 000 dolarů (1,8 milionu korun) na právní pomoc Manningovi, který je v USA obviněn ze zrady.

"Juliana pak napadlo, že 100 000 dolarů, které po dárcích požaduje, je možná přece jen příliš, a částku snížil na 50 000 dolarů," citoval z knihy německý deník Die Welt.

"Z darovaných peněz, které byly určeny přímo pro něj, nedostal Manning do konce roku 2010 ani cent," napsal Domscheit-Berg.

Diktátorské způsoby

Bývalý mluvčí také píše o tom, jak společně s Assangem klamali média, když došlo na popis pozadí WikiLeaks. Vymýšleli si fiktivní strukturu portálu, která obsahovala neexistující technické či právní oddělení, a mluvili o tisících spolupracovnících. Ve skutečnosti ale pro WikiLeaks pracovala jen hrstka lidí, píše Domscheit-Berg.

V knize se věnuje i Assangeovi osobně. Zpočátku ho prý vnímal jako úžasného člověka, později si ale začal všímat jeho narcisistických a diktátorských způsobů. Domscheit-Berg tvrdí, že Assange nebyl ochoten přijímat kritiku a prý mu také vadilo, když se zaměstnanci WikiLeaks bavili o získaných materiálech v jeho nepřítomnosti.

Domscheit-Berg popisuje i údajné Assangeovy zlozvyky. Zakladatel WikiLeaks je prý paranoidní a neustále se obává o svůj život. Nemá prý také základní hygienické návyky a všechno jí rukama.

Kniha Inside Wikileaks: My Time with Julian Assange at the World's Most Dangerous Website (Uvnitř Wikileaks: Můj čas s Julianem Assangem na nejnebezpečnější internetové stránce světa) vyšla dnes ve Spojených státech a v dalších 15 zemích. Její autor Domscheit-Berg býval pravou rukou Assange, ale po sporech s ním z WikiLeaks odešel a založil konkurenční portál OpenLeaks.

 

Právě se děje

Další zprávy