Zdroj WikiLeaks Manning čelí dalším 22 obviněním

ČTK ČTK
3. 3. 2011 10:30
Analytikovi americké armády hrozí 52 let vězení
Bradley Manning.
Bradley Manning. | Foto: WikiLeaks

Washington - Americké vojenské úřady vznesly dalších 22 obvinění proti mladému vojínovi Bradleymu Manningovi. Podezřívají ho, že poskytl internetovému serveru WikiLeaks citlivé vojenské a diplomatické dokumenty, jež server zveřejnil a dál zveřejňuje.

Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obrany. Mezi novými obviněními figuruje i "spolčení s nepřítelem". Za to by mohl Manningovi hrozit i trest smrti, ale tým armádních prokurátorů podle agentury AP jeho obhájcům sdělil, že to nedoporučí.

Manning je od loňského léta ve vazbě na námořní základně ve státu Virginia. Zatím byl obviněn ze zneužití pravomocí, uvolnění tajných informací a ohrožení bezpečnosti státu.

Za to by údajně mohl dostat až 52 let vězení. WikiLeaks loni zveřejnil tajné americké dokumenty o válkách v Afghánistánu a Iráku.

Později začal zveřejňovat i tajné diplomatické depeše, což v řadě případů přivedlo americkou diplomacii do choulostivé situace. USA také studují možnosti, jak obvinit australského spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange.

Ten je nyní v Británii a čeká na výsledek soudního projednávání žádosti Švédska o jeho vydání kvůli podezření ze sexuálních deliktů. Assange má obavu, že by nakonec mohl být vydán Spojeným státům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy