Zdroj WikiLeaks Manning čelí dalším 22 obviněním

ČTK ČTK
3. 3. 2011 10:30
Analytikovi americké armády hrozí 52 let vězení
Bradley Manning.
Bradley Manning. | Foto: WikiLeaks

Washington - Americké vojenské úřady vznesly dalších 22 obvinění proti mladému vojínovi Bradleymu Manningovi. Podezřívají ho, že poskytl internetovému serveru WikiLeaks citlivé vojenské a diplomatické dokumenty, jež server zveřejnil a dál zveřejňuje.

Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obrany. Mezi novými obviněními figuruje i "spolčení s nepřítelem". Za to by mohl Manningovi hrozit i trest smrti, ale tým armádních prokurátorů podle agentury AP jeho obhájcům sdělil, že to nedoporučí.

Manning je od loňského léta ve vazbě na námořní základně ve státu Virginia. Zatím byl obviněn ze zneužití pravomocí, uvolnění tajných informací a ohrožení bezpečnosti státu.

Za to by údajně mohl dostat až 52 let vězení. WikiLeaks loni zveřejnil tajné americké dokumenty o válkách v Afghánistánu a Iráku.

Později začal zveřejňovat i tajné diplomatické depeše, což v řadě případů přivedlo americkou diplomacii do choulostivé situace. USA také studují možnosti, jak obvinit australského spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange.

Ten je nyní v Británii a čeká na výsledek soudního projednávání žádosti Švédska o jeho vydání kvůli podezření ze sexuálních deliktů. Assange má obavu, že by nakonec mohl být vydán Spojeným státům.

 

Právě se děje

Další zprávy