"Řekl mi, ať se vrátím do Asie." USA hlásí nové útoky na lidi asijského původu

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 18. 3. 2021 6:16
Při úterních střelbách ve třech masážních salonech u americké Atlanty zemřelo osm lidí. Sedm obětí byly ženy a šest z nich mělo asijský původ. Spojené státy od začátku pandemie hlásí nové a nové útoky na lidi s asijskými kořeny. "Nikdo mi nepomohl," zní často reakce těch, kteří napadení přežili.

V souvislosti s úterní sérií útoků policie obvinila 21letého muže, bělocha, který se poblíž míst pohyboval. Není zatím jisté, že střelba byla rasově motivovaná. Asijsko-americká populace ale poukazuje na rostoucí násilí a nenávistné projevy v USA, kterým čelí od začátku pandemie koronaviru.

Právě proto loni vznikla nezisková organizace Stop AAPI Hate (Stop nenávisti vůči asijským Američanům a obyvatelům pacifických ostrovů). Mapuje slovní i další útoky na komunitu. Svá data vydala ve studii, kterou zveřejnila v ten samý den, kdy došlo ke střelbě v masážních salonech. 

Od loňského března do konce letošního února zaznamenala celkem 3795 rasově motivovaných útoků proti Američanům asijského původu. Dvě třetiny tvořily slovní napadení a urážky a 11 procent přímo fyzické útoky.

Jeden typický případ zaplnil loni v srpnu sociální sítě. Hong Lee, která je vietnamského původu, byla v restauraci v Los Angeles. Náhle k ní přistoupil muž a pozval ji na oběd. Když ho odmítla s tím, že je vdaná, začal na ni přes celou restauraci křičet a urážet ji. 

"Řekl mi, ať se vrátím do Asie, a následující dvě minuty na mě křičel každé sprosté slovo, které vás napadne," popisuje událost žena. Na videu, které při incidentu natočila a na něž se můžete podívat níže, je také slyšet, jak žádá přihlížející a personál restaurace o pomoc. Nikdo ji nevyslyšel.

Když Hong Lee chtěla o situaci informovat policii, strážník jí řekl, že se žádný zločin nestal. "Tohle se děje pořád a já s tím nic neudělám," uvedla pro americký deník Los Angeles Times.

"Nikdo mi nepomohl"

Ze zmíněného výzkumu vyplývá, že častěji se oběťmi útoků proti Američanům s asijskými kořeny stávají ženy. "Ženy jsou napadány dvakrát více než muži a vidíme nárůst nenávisti a násilí i vůči seniorům," uvádí pro rádio NPR Connie Chung Joeová, která poskytuje právní pomoc této komunitě.

Jeden z útoků na seniory měl dokonce fatální následky. Když šel 84letý Vichar Ratanapakdee, který pochází z Thajska, letos v lednu na ranní vycházku, naběhl na něj údajně úmyslně devatenáctiletý muž a srazil ho k zemi. Na následky zranění Ratanapakdee po dvou dnech zemřel, píše stanice Voice of America. Útočník byl obviněn z vraždy. 

Kanál ABC7 připomíná také nedávný případ jednašedesátiletého muže filipínského původu, kterému útočník při cestě metrem rozsekl nožem obličej. "Bál jsem se, protože jsem si myslel, že zemřu. Nikdo mi nepomohl," říká napadený Noel Quintana.

"Mnoho lidí, se kterými jsem mluvila, se bojí jít ven nebo nabádají své staré rodiče, aby nevycházeli z domu. A to ani pro nákup nebo na vycházku," dodává Joeová.

Je to neamerické

Jelikož organizace Stop AAPI Hate vznikla teprve loni, nemá k dispozici data pro srovnání, a tak nemůže jednoznačně říci, zda nenávistné projevy souvisí s covidem-19. Jak ale organizace připomíná, sám bývalý americký prezident Donald Trump nazýval koronavirus "čínským virem", protože pocházel z čínského města Wu-chan.

Čtyři z deseti dotázaných navíc odpověděli, že si všímají, že od počátku pandemie je cizím lidem jejich přítomnost nepříjemná, a 31 procent respondentů se v posledním roce stalo terčem rasových vtipů a posměšků.

Skutečný počet útoků bude ale podle organizace vyšší než zmíněné bezmála čtyři tisíce - studie zahrnuje jen ty útoky, které jí lidé oznámili. "Existuje mnohem více lidí, kteří incidenty nenahlásili," říká právnička Joeová.

"Žádáme zákonodárce na lokální, státní i národní úrovni, aby se s námi spojili a přišli s řešením na úrovni komunit, které zaručí, že Američané asijského původu budou mít stejná práva a přístup k příležitostem," uvádí pak spoluzakladatelka Stop AAPI Hate Manjusha Kulkarniová.

K vlně "krutých zločinů z nenávisti" proti Američanům asijského původu se minulý týden vyjádřil i prezident Joe Biden v projevu o boji proti covidu-19. "Federální vláda musí přijmout, že hrála roli v rostoucí xenofobii skrze činy politických lídrů," uvedl s odkazem na svého předchůdce. "Je to špatné, je to neamerické a musí to přestat," dodal k násilí. 

Video: Při střelbě v masážních salonech zemřelo osm lidí. Podezřelý se vzdal po automobilové honičce

Po střelbě v masážních salonech v americkém státě Georgia zemřelo osm lidí, většinou žen asijského původu. Podezřelý se vzdal po automobilové honičce. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy