Rusko? Nesmysl, tvrdí Trumpovi voliči. To bažiny Washingtonu se snaží zničit prezidenta

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 7. 2017 7:40
Ruská aféra ničí politickou agendu Donalda Trumpa. Mezi Američany je ve srovnání s předchůdci v úřadě rekordně nepopulární. Jeho voliči však při Trumpovi stále věrně stojí. Řeči o ruském vměšování do loňských prezidentských voleb v USA považují za komplot tradičních politiků a médií proti jejich prezidentovi. Washington je podle nich bažinou, nebo dokonce žumpou, v které se jeho odpůrci snaží Trumpa utopit.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Z pohledu na titulní stránky amerických novin z tohoto týdne by mělo být zcela jasné, čím žijí celé Spojené státy.

Fotka Jareda Kushnera a k tomu titulek: "Kushner říká, že nespolupracoval s Rusy." To byly prakticky shodné úvodní články tří důležitých deníků z tohoto úterý. Listů New York Times, Wall Street Journal a Washington Post.

A na druhém pobřeží Ameriky to bylo stejné. Jen místo Kushnera dal deník Los Angeles Times k titulku, že neměl nic s Rusy, fotku jeho tchána, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle závěru amerických tajných služeb se Rusko pokusilo ovlivnit výsledek loňských amerických voleb ve prospěch Donalda Trumpa. Věděl o tom jeho tým? A existovalo nějaké spojení mezi Trumpovými lidmi a Rusy?

Vyšetřování na mnoha frontách

Odpovědi na tyto dotazy v tuto chvíli hledají dohromady čtyři výbory amerického Kongresu a také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

Každou chvíli někde v médiích vyskočí vzpomínky na aféru Watergate, která v roce 1974 přinutila k odstoupení prezidenta Richarda Nixona.

Amerika tak den za dnem a už celé dlouhé měsíce sleduje dramatický seriál okolo Trumpa. Ti, kdo ho poslali do Bílého domu, Trumpovi voliči, však stále jen nevěřícně kroutí hlavou.

Nebo jsou naštvaní, že "bažiny" Washingtonu se snaží stáhnout jejich prezidenta ke dnu. Případně je ruské "drama" vůbec, ale vůbec nezajímá.

"Ať udělá cokoliv, jako chytrý obchodník, nebo jako mazaný podvodník, tak se to nedá srovnat s tím, co vyvádějí politici," vyzdvihuje Mike Mitchell z městečka Waynesboro v Tennessee, že Donald Trump přišel do Washingtonu ze světa byznysu.

Volil Trumpa kvůli tomu, že sliboval zrušení Obamacare, tedy reformy zdravotnictví Trumpova předchůdce v Bílém domě Baracka Obamy.

A řeči o Rusku, zvláštním vyšetřovateli či o něčí snaze ovlivnit volby na jeho podpoře Trumpa prý nemohou nic změnit.

"A ani neznám nikoho, kdo by si to tady myslel," popsal Mitchell, který ve Waynesboro už třicet sedm let provozuje motocyklistickou dílnu, pro deník USA Today náladu ve svém okolí.

Výpravy na venkov

Američtí novináři z velkých médií, kteří loni vesměs propásli nástup Donalda Trumpa, se poučili.

Už vědí, že loňské volby se nerozhodly v demokratických baštách velkých měst na západě a východě Spojených států, ale uvnitř Ameriky. V místech, jako je sedmnáctitisícové Waynesboro nebo ještě mnohem menší Linden nedaleko Detroitu v Michiganu.

"Už mě ta ruská věc unavuje. Nechme to být a jděme dál. Jen média to stále propagují, prostě to nenechají umřít," postěžovala si Nancy Androskyová reportérce internetové zpravodajského projektu Vox.com.

V Lindenu, kde Trump loni získal přes 60 procent hlasů, žije paní Nancy mnoho let. Její vnoučata zde už chodí do školy.

Na Trumpovi jí však některé věci vadí. "Měl by přestat s tweetováním. A někdy to vypadá, že je proti ženám," říká paní Nancy.

Ale Rusko? "I kdyby byl Trump v něčem namočen, je to pryč. Skončil s tím. Nechme to už být," míní Nancy.

Na své tweety má Trump věk

Úředníkovi Normanu Schmidtovi z přilehlého městečka Argentine pak prý může být celý Washington ukradený.

"Vůbec mě to nezajímá. Co se děje ve Washigtonu, na mě nemá žádný vliv. Tady, v naší venkovské Americe, je to ztráta času a energie dělat si starosti s tím, co se děje v žumpě Washingtonu," sděluje pan Schmidt svůj pohled na tradiční politiky.

A média jsou prý s nimi jedna parta. "Devadesát procent lidí z médií na Trumpa kašle, jen ho chtějí vyhnat z úřadu. To není fér. Byl řádně zvolen. A oni teď přicházejí se všemi těmi ruskými konstrukcemi," je přesvědčen Norman Schmidt.

"Levičáci se ho snaží zničit, protože je outsider," myslí si Rovertta Laierová. Matka šesti dětí pracující v Lindenu na rodinné farmě. "Nechtějí ho tam, a tak přijdou s čímkoliv, aby ho odvolali," líčí svůj pohled na Trumpovu situaci ve Washingtonu.

Paní Rovertta uznává, že Trump možná zbytečně moc tweetuje. "Ale prostě říká, co si myslí. A je mu 70, takže co? Lidé říkají a dělají různé věci, jak stárnou. Nemají filtr," uvažuje paní Rovertta.

Američanů, jako je ona, voličů Donalda Trumpa, kteří při prezidentovi navzdory všem a všemu bez pochyb stojí, je stále dost. Podle průzkumů veřejného mínění pro deník Washington Post z minulého týdne je Trumpovi jeho základna stále věrná.

Rusko je v tom nevinně

Celkově se sice prezidentova popularita propadá ve srovnání s jeho předchůdci v úřadě na historická minima. Jeho práci kladně hodnotí jen 36 procent Američanů, zatímco 58 procent jej vnímá záporně.

Ale mezi republikány s prezidentem souhlasí 82 procent voličů a pouze 15 procent je nespokojeno.

Toto rozlomení se pak promítá i do pohledu na ruskou aféru a roli prezidenta v ní. V celkové populaci si 60 procent Američanů myslí, že Rusko se loni pokusilo ovlivnit volby. Mezi republikány to však připouští pouze 1 z 10 voličů.

Na dotaz, jak vidí loňskou schůzku Trumpova syna Donalda juniora s ruskou lobbistkou, když mu bylo předtím nabídnuto "ruské kompro" na Hillary Clintonovou, odpovědělo přes 60 procent dotázaných, že to vnímají jako nevhodné.

Mezi republikány to však považuje za chybu jen čtvrtina voličů. Bezmála polovina na tom nevidí nic špatného.

O tom, jak věrní mohou být Trumpovi jeho voliči, vypovídá ještě jedna citace z reportáže USA Today z Waynesboro v Tennessee.

Jedině, že by někoho zabil

"Já ho teď, když je v úřadě, podporuji ještě silněji, mám k němu ještě větší obdiv a respekt," říká o prezidentu Trumpovi Stephanie Personová, předsedkyně tamního okresního vedení republikánské strany.

Podle ní je ostudné, jak demokraté a média na prezidenta útočí, a je zklamána republikány v Kongresu, že Trumpovi dost nepomáhají.

Personová si neumí představit, co by se muselo stát, aby svůj názor na Trumpa změnila. "Nevím, co by to muselo být… Snad kdyby někoho zabil. Úplně chladnokrevně," uvažuje paní Stephanie.

 

Právě se děje

Další zprávy