Washington - Irácká válka má ve Spojených státech čím dál menší podporu veřejnosti. To se projevuje nejen na rekordně nízkých preferencích prezidenta Bushe, ale také na neochotě Američanů v Iráku bojovat.
Administrativa se tak snaží vojáky získat jakýmkoliv způsobem. Nedávno bylo univerzitám zakázáno vypovídat ze svých pozemků vojenské verbíře a list USA Today nyní přinesl zprávu o tom, že se v armádě od roku 2004 více než zdvojnásobil počet nových rekrutů s kriminální minulostí.
Každý osmý rekrut
Třináct procent rekrutů nabraných od října 2007 muselo požádat o výjimku, protože se dopustili nějakého přestupku či zločinu. Jde o 4 676 nových vojáků z celkových 36 047. Ve fiskálním roce 2004 to bylo podle armádních statistik 4,6 procenta.
Uchazeč musí požádat o výjimku, pokud se dopustil zločinu, vážného přestupku, jako je řízení pod vlivem alkoholu, či tří běžných přestupků.
Ve válečné zóně jsou přitom vojáci pod neustálým psychickým tlakem. Na nedávno uskutečněném setkání Winter Soldier: Irák a Afghánistán mluvili váleční veteráni z obou válek o zločinech, kterých se běžně dopouštějí i zcela mírumilovní lidé.
Čtěte také: Iráčtí veteráni mluví o svých válečných zločinech
Nejsou horší, ale lepší
Podle vysokého důstojníka Billa Carra jsou však obavy, že se nyní do armády hlásí horší lidé, liché. Podle něj jsou rekruti, kteří žádají o výjimku, naopak lepší než ti ostatní.
"Když tu máme dobrovolníky, kteří ve svém životě učinili nějaký omyl, chováme se k nim férově," řekl USA Today zástupce velitele náborového oddělení armády Frank Shaffery.
"Nezajímáme se o ně, pokud za nimi nestojí jejich komunita," dodává Carr s tím, že se armáda před udělením výjimky dotazuje učitelů, trenérů a jiných lidí z okolí přijímaného vojáka.
Podle údajů Pentagonu se zvýšení počtu rekrutů s kriminální minulostí týká pouze pozemních jednotek. U námořní pěchoty je tento počet od roku 2004 na stejné úrovni.