Klíčová bude hodina po půlnoci. Florida a Severní Karolína Trumpa potopí, nebo přiblíží k moci

Martin Novák Martin Novák
8. 11. 2016 13:57
V jednu ráno našeho času se začnou sčítat výsledky z Virginie, Severní Karolíny a Floridy. Z nich bude jasné, čí vítězství je pravděpodobné. Ve všech těchto klíčových státech průzkumy zatím favorizují Hillary Clintonovou.
Volička Hillary Clintonové na pondělním předvolebním shromáždění ve Filadelfii.
Volička Hillary Clintonové na pondělním předvolebním shromáždění ve Filadelfii. | Foto: Reuters

Praha – Nového amerického prezidenta – nebo prezidentku – můžeme znát už zhruba kolem druhé hodiny ráno našeho času.

Přečtěte si v našem přehledu, co a kdy čekat během následující noci.

1) Co bude první a důležitý signál o celkovém výsledku?

Po jedné hodině se začnou sčítat výsledky ze Severní Karolíny a Floridy. Pokud bude Donald Trump ztrácet, jeho naděje na vítězství už zůstanou jen teoretické. 

Florida je státem s třetím největším počtem tzv. volitelů – 29. Severní Karolína jich má 11. Bez nich může republikánský kandidát jen těžko vyhrát, obtížně by dával dohromady potřebných 270 volitelů.

Vysvětlení: V americkém volebním systému se nesčítají hlasy všech Američanů dohromady. V jednotlivých státech získávají kandidáti takzvané volitele. Je jich celkem 538, takže vítěz potřebuje nejméně 270.

Podstatnou zprávou budou taky výsledky z Virginie. Tam se sice očekává výhra Hillary Clintonové, jde ale o to, jak bude výrazná.

Virginie bude zhruba tím, čím byly britské obvody Newcastle a Sunderland při hlasování o tzv. Brexitu 23. června 2016. Čekalo se, zda tam zastánci odchodu z Evropské unie zvítězí drtivě, či těsně. Vyhráli jasně a ukázalo se, že právě výsledek z těchto dvou obvodů určil konečný výsledek referenda.

2) Co naznačují průzkumy týkající se předčasného hlasování?

Vyplývají z nich dobré zprávy pro Hillary Clintonovou. Na Floridě, v Nevadě a podle listu Financial Times i v Severní Karolíně hlasovalo mnohem víc žen a Hispánců než v roce 2012. Obvykle dobře informovaný server Politico uvádí, že v Severní Karolíně i na Floridě vede Clintonová. Na Floridě můžou být klíčové hlasy Američanů kubánského původu.

Dobrou zprávou pro Trumpa je, že odvolilo nebo bude volit méně Afroameričanů než ve volbách v letech 2008 až 2012, kdy kandidoval Barack Obama. Prezident proto v posledních dnech burcuje, aby šli volit Hillary všichni, kteří ho podpořili před osmi a čtyřmi lety.

3) Kdy budeme znát oficiální výsledky?

V roce 2012 bylo vítězství Baracka Obamy potvrzené v půl šesté ráno našeho času. Romney uznal porážku v sedm hodin ráno.

Vyhlášení výsledků se může protáhnout, pokud budou rozdíly mezi oběma kandidáty velmi těsné. Tak tomu bylo například v roce 2000, kdy souboj mezi Alem Gorem a Georgem W. Bushem definitivně rozhodlo až přepočítání hlasů na Floridě.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

4) Nakolik je pravděpodobné, že poražený kandidát uspěje s napadením výsledků voleb?

Pokud je rozdíl těsný, jako tomu bylo na Floridě v roce 2000, může soud příslušného státu nařídit přepočítání hlasů ve sporných okrscích. Dosud ale žádný kandidát nikdy nezpochybnil výsledky, ve kterých byl jasný rozdíl.

Trumpův kandidát na viceprezidenta Mike Pence uvedl, že obě strany výsledek uznají, bude-li jasný. Sám Donald Trump ale dopředu neřekl, že porážku uzná, což budí obavy z možné povolební krize. 

Konečné slovo při případném zpochybnění voleb má Nejvyšší soud USA. Ten v roce 2000 nařídil zastavit rušení přepočítání hlasů na Floridě a přiřkl vítězství G. W. Bushovi. Stalo se tak zhruba měsíc po skončení voleb. 

Teoreticky může nastat i situace, kdy oba kandidáti získají stejný počet tzv. volitelů. Tedy 269. V takovém případě volí prezidenta Sněmovna reprezentantů.

Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy