Jednodenní konferenci svolala irácká vláda, která se snaží zajistit si regionální podporu, bez níž nelze odříznout povstalecké skupiny od dodavatelů zbraní ze sousedních zemí.
Jaderný program a dodávky zbraní
Mezi 16 delegacemi jsou zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN - Spojených států, Británie, Ruska, Číny a Francie - jakož i sousedů Iráku včetně Sýrie a Íránu.
Právě na skutečnost, že se američtí diplomaté sejdou u jednoho stolu se zástupci vůči nim nepřátelského Íránu a Sýrie, se upírá největší pozornost.
Konference se účastní středně postavení diplomaté, nejde tedy o schůzku na nejvyšší úrovni. I tak ale jakýkoli přímý kontakt mezi Teheránem a Washingtonem stojí za pozornost, neboť k němu dochází v době zvýšeného napětí kvůli neochotě Íránu podřídit se vůli mezinárodního společenství a ukončit obohacování uranu, považované za předstupeň k vývoji jaderné zbraně.
Spojené státy také opakovaně obvinily Írán a Sýrii, že dodávají zbraně jak sunnitským povstalcům v Iráku, tak tamním šíitským milicím. Vzájemné útoky těchto dvou stran přivedly zemi na pokraj občanské války.
Irák: Nechceme být bitevním polem pro ostatní
Podle agentury Reuters zatím k žádnému přímému kontaktu mezi íránskou a americkou delegací na bagdádské konferenci nedošlo. Íránci po příchodu do sálu rovnou vyhledali svá místa a usadili se.
Také vlajky obou zemí odděluje na pódiu uctivá vzdálenost. Ta americká byla vystavena hned vedle ruské, zatímco íránská a syrská jsou na opačné straně.
"Nechceme, aby se z Iráku stalo bitevní pole, kde si budou ostatní země na náš úkor vyřizovat své účty se Spojenými státy," prohlásil v rozhovoru pro agenturu Reuters vpředvečer konference irácký ministr zahraničí Hošjár Zebarí.
Americký prezident George Bush se nechal slyšet, že vzkaz, který na dnešní konferenci Spojené státy Damašku a Teheránu předají, bude nade vše jasný:
"Náš postoj se na tom setkání nijak nezmění Očekáváme, že (Sýrie a Írán) této mladé demokracii pomohou," řekl Bush a dodal, že USA budou "chránit jak sebe, tak lidi v Iráku před zbraněmi, které do země směřují s cílem páchat škody".