Ve stanu v minus dvaceti. Běženci v přeplněných táborech na jihu Evropy čelí kruté zimě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 1. 2017 10:29
Teploty klesají hluboko pod bod mrazu na většině míst Evropy, dokonce i v Řecku a na Balkáně. Tisíce migrantů uvězněných v uprchlických táborech jsou nuceny čelit zimě jen ve stanech. Atény tvrdí, že všichni běženci dostali k dispozici ubytování, ve kterém jde zimu přečkat. Dobrovolníci však informují o stovkách lidí bojujících s hrozbou podchlazení. Mezi nimi jsou i malé děti. V Srbsku žije ve stanech přes tři tisíce běženců.
Foto: Reuters

Atény – Plachty stanu sotva udrží sílící vrstvu napadaného sněhu, teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Obzvláště krutá zima ohrožuje běžence v přeplněných uprchlických táborech v Řecku a na Balkáně.

"Divím se, že tu ještě nikdo nezemřel," popsala vážnou situaci v kempu na řeckém ostrově Lesbos dobrovolnice Philippa Kempsonová televizní stanici CNN. Podle ní obyvatelé řeckého ostrova zažívají nehorší zimu za posledních 15 let.

Mnoha běžencům chybí dostatečně teplé oblečení i teplá voda. Mezi čtyřmi tisíci migrantů už se podle humanitárních pracovníků objevilo několik případů vážného podchlazení.

"Lidé si myslí, že Řecko je zemí nekonečného léta a pláží. Ale není to tak," zdůraznila televizi CNN Ella Carlquistová, která v Řecku založila a vede humanitární organizaci United Rescues.

Lékaři bez hranic (MSF) a další humanitární a lidskoprávní uskupení apelují na evropské autority, aby zajistily bezpečné podmínky pro běžence, kteří se ve snaze dostat se do Evropy ocitají uvěznění v často velmi provizorních táborech.

Přes 120 lidí muselo být podle informací Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) převezeno ze stanů v táboře Moria na Lesbu do místního hotelu. I přes tvrzení řeckého ministra pro migraci, že už žádní běženci v Řecku nežijí v zimě venku, dobrovolníci informují o stovkách až tisících uprchlíků nucených spát ve stanu. Jsou mezi nimi i malé děti.

Ve středu proto Atény k břehům Lesbu vojenskou loď, která má ubytovat přes 500 uprchlíků. Zároveň přiveze na ostrov topná zařízení a teplé deky.

Squaterům v Srbsku pomáhají jen dobrovolníci

Nejde ale jen o Řecko. Tisíce běženců bojují s mrazem také na Balkáně. Několik stovek uprchlíků obsadilo prázdnou budovu někdejšího skladu v Bělehradu. Jediný způsob, jak se uchránit před mrazem, pro ně znamená rozdělat oheň. Jinou možnost nemají.

V srbské metropoli takhle prázdné budovy obývá zhruba 2000 mladých mužů, převážně z Afghánistánu, Sýrie, Iráku a Pákistánu. Teploty se přitom pohybují kolem minus 20 stupňů Celsia.

Běženci ve stanech na srbsko-maďarské hranici rozdělávají ohně, aby se zahřáli.
Běženci ve stanech na srbsko-maďarské hranici rozdělávají ohně, aby se zahřáli. | Foto: Reuters

Jedinou pomoc jim poskytují dobrovolníci. Srbská vláda veškerou pomoc pozastavila. Snaží se běžence tímto způsobem donutit, aby se ubytovali v oficiálních táborech.

Podle Lékařů bez hranic se v Srbsku v současné době nachází na 7,5 tisíce běženců. Jen necelá polovina byla ubytována v zařízeních poskytujících ochranu před tuhou zimou.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy