Foto: Uprchlíky v Bělehradě trápí silné mrazy. Přežívají v opuštěných budovách

Uprchlíci z Afghánistánu se zahřívají u ohně v opuštěném skladišti poblíž hlavního nádraží v Bělehradě.
Balkán zasáhly mrazy. V Bělehradě přežívají v otřesných podmínkách zhruba dva tisíce běženců. Na snímku muž v opuštěném skladišti.
Opuštěné bělehradské železniční skladiště využívají jako dočasný úkryt stovky uprchlíků. Fotografie zachycuje jednoho z nich, jak se myje.
Uprchlíci si připravují jídlo v nevyužívaném skladišti.
Dobrovolnice na jedné z bělehradských ulic rozdává běžencům deky.
Foto: Marko Drobnjakovic/Lékaři bez hranic
Zahraničí Zahraničí, Lékaři bez hranic
Aktualizováno 11. 1. 2017 20:50
Tisíce uprchlíků, kteří uvázli na Balkáně, teď prožívají kritické období. Oblast podobně jako velkou část Evropy zasáhly tuhé mrazy. Běženci se před nimi snaží ukrýt, kde se dá. V Bělehradě přežívají v otřesných podmínkách v opuštěných budovách zhruba dva tisíce lidí, především běženci z Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Sýrie. Rtuť na teploměru přitom v srbské metropoli v posledních dnech klesla až ke 20 stupňům pod nulou.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy