Sníh, led a mráz zabíjí v Evropě i v USA. Kvůli rekordním teplotám zahynuly desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2017 23:59
Vlna mrazu a sněhové bouře zasáhly nejen sever a východ Evropy, ale také obě pobřeží Spojených států. Nejvíce obětí hlásí Polsko, kde teploty klesly na více než 20 stupňů po nulou. Nejčastější příčinou je umrznutí lidí bez domova nebo dopravní nehody způsobené špatnou viditelností a námrazou. Na východě USA zemřeli během víkendu čtyři lidé. Nejvíce problémů má ale Severní Karolína, kde poprvé po 20 letech teploty klesly pod bod mrazu.
Sněhová kalamita v Nevadě.
Sněhová kalamita v Nevadě. | Foto: Reuters

Varšava/Paříž/Skopje/Praha – Mrazivé počasí v posledních dnech v Evropě včetně ČR zabilo nejméně 45 lidí, uvedla agentura AFP.

Nejvíce obětí – dvě desítky – hlásí Polsko, kde ale v pondělí začala rtuť teploměrů stoupat.

Vlna mrazu ze Skandinávie také vyvolala řadu dopravních nehod, například na silnicích ve Francii v neděli zahynuly čtyři osoby a dvacítka dalších utrpěla zranění.

Vládní bezpečnostní středisko v Polsku, kde teploty v řadě oblastí klesly na více než 20 stupňů pod nulou, informovalo, že mráz zabil nejméně 20 lidí. V Itálii úřady registrují devět mrtvých v důsledku mrazů, především bezdomovců. Na Slovensku umrzli podle agentury AP dva bezdomovci.

Na západě Ukrajiny během uplynulých 24 hodin čtyři lidé umrzli a dalších sedm muselo být hospitalizováno, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní úřady. V Oděské oblasti na jihu země během čištění silnic od přívalu sněhu zemřel jeden ze silničářů, kterého postihl infarkt.

V Bělorusku, kde teplota klesla až na minus 30 stupňů Celsia, podle DPA přišlo o život pět lidí. Celkem Bělorusko hlásí sedm obětí. V Moskvě umrzli dva lidé a dalších 190 vyhledalo lékařskou pomoc kvůli podchlazení. V Bulharsku podle aktuálních údajů od začátku roku umrzli tři Bulhaři a tři běženci.

V Albánii si zima od soboty vyžádala čtyři lidské životy, jednou z obětí je postarší muž, který zahynul po pádu ze střechy, kde odstraňoval led. Kosovo dnes ohlásilo jednoho mrtvého v souvislosti se zimním počasím.

Silné mrazy a sněžení se podepsaly také na chaotické situaci v Řecku a v Itálii, kde padal sníh i na velmi neobvyklých místech, jako je Kréta či jižní část Apeninského poloostrova. Ve střední a jižní Itálii byly uzavřeny některé silnice a železniční a letecká doprava nabírala velká zpoždění. V důsledku zimního počasí zemřelo v zemi přes víkend osm lidí.

Husté sněžení již několik dní paralyzuje také život v Turecku, kde dnes aerolinky Turkish Airlines zrušily na 280 domácích a mezinárodních letů z obou letišť v Istanbulu, včetně několika linek do Prahy. Zastavena byla již třetí den v řadě námořní doprava v Bosporském průlivu. Chaotická situace panuje i na silnicích včetně těch istanbulských, které zasypala nevídaná – až metr vysoká – vrstva sněhu.

Hlavně o lidi bez střechy nad hlavou se jednalo i v Česku, kde si od pátku chladné počasí vyžádalo nejméně šest lidských životů a kde má mrznout i v dalších dnech. Jinde na starém kontinentu, hlavně na západě, mají podle meteorologů naopak mrazy ustupovat.

Organizace Lékaři bez hranic varovala, že jsou vážně ohroženy životy tisíců přistěhovalců, kteří se nacházejí ve stanových táborech v Řecku. V těžké situaci jsou i běženci v dalších zemích, například v Srbsku.

Sněhové bouře trápí také USA

Sníh a námraza si lidské životy vyžádaly také ve Spojených státech. Na východě země zemřeli během uplynulého víkendu čtyři lidé.

S nezvykle chladným a vlhkým počasím se potýká už několik dní také západ USA. Kalifornii bičují bouře, které mohou přinést na některých místech až 50 centimetrů srážek, uvedla agentura AP. Ve státech Nové Anglie napadlo také asi 30 centimetrů sněhu.

Nejvíce problémů ale má Severní Karolína, kde poprvé po 20 letech teploty klesly pod bod mrazu. Od soboty tam napadlo 30 centimetrů sněhu s deštěm, po kterém přišel velký mráz. Při silniční nehodě v okrese Montgomery v neděli zemřel jeden člověk, když sjel autem ze silnice a narazil do stromu. Podle meteorologů nezačne námraza tát dříve než v úterý.

Studené počasí způsobilo komplikace i v Mississippi. Tamní pohotovosti přijímaly lidi poraněné při pádu. Stalo se to i bývalému guvernérovi Williamu Winterovi, který upadl na svažující se příjezdové cestě ke svému domu. Podle mluvčího rodiny se už ale třiadevadesátiletý Winter zotavuje.

Špatné vyhlídky pro příští dny má i Nevada. Se záplavami se potýká oblast Rena, s evakuací obyvatel zde pomáhala národní garda. Z jižního předměstí Rena u řeky Truckee River muselo své domovy opustit asi 1300 lidí. Nevadský guvernér Brian Sandoval v zaplavených oblastech vyhlásil stav nouze a nařídil státním zaměstnancům, kteří nejsou nezbytně třeba, aby zůstali doma.

 

Právě se děje

Další zprávy