Vodopády, ležící na rozhraní jihoafrických států Zimbabwe a Zambie, patří ke světovým přírodním skvostům a velkým lákadlům pro turisty.
Za vším hledej peníze
O dohled nad nimi na zimbabwské straně se však pře Národní muzejní a památkový úřad se správou národních parků. Jádrem sporu jsou především zisky, které plynou z turistického ruchu.
PŘEČTĚTE SI:
- Viktoriiny vodopády zná Evropa 150 let
- Přehled nejznámějších vodopádů
Pokud stát urychleně nezajistí nápravu, pohrozilo údajně UNESCO zařazením vodopádů mezi ohrožené památky, čímž by Zimbabwe mohlo přijít o příspěvky od této organizace.
Zástupci UNESCO tuto informaci však podle agentury Reuters odmítli komentovat.
Zahraniční turisté vyhledávají návštěvu této památky spíše na zambijské straně. V Zimbabwe je odrazuje zhoršující se bezpečnostní situace, která je důsledkem upadající zimbabwské ekonomiky.
Hospodářský propad země způsobilo rozhodnutí autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho v roce 2000 zabrat půdu bělošským farmářům a rozdělit ji africkému obyvatelstvu.
V nedávné době vyvolal rozhořčení ochránců životního prostředí záměr Zambie postavit v blízkosti vodopádů hotelový komplex.
Na seznamu od roku 1989
Vodopády na řece Zambezi byly na Seznam světového dědictví UNESCO zapsány v roce 1989 a jsou tak jednou z 830 zapsaných světových památek.
Stát, jehož památka se na něj dostane, se zavazuje zabezpečit její ochranu, zachování a předávání budoucím generacím.
Česká republika v něm má 12 zástupců; mimo jiné historická jádra Prahy, Českého Krumlova, Telče nebo Kutné Hory.