Tampa - Po floridských primárkách Republikánské strany se zdá být všechno jasné. Dlouhodobé předpovědi analytiků, podle kterých Grand Old Party nominuje na srpnovém konventu jako svého kandidáta do listopadových prezidentských voleb někdejšího massachusettského guvernéra Mitta Romneyho, by mohl zvrátit už jenom zázrak.
Kdo totiž nedokáže vyhrát republikánské primárky na Floridě, má stejně malou šanci, že ho jeho strana vyšle do bitvy o Bílý dům, jako ten, kdo prohraje demokratické primárky v Kalifornii. A bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich to nedokázal.
Nepomohlo mu, že Romneyho líčil jako oportunistu, který v úřadu guvernéra povoloval potraty a podporoval svatby homosexuálů a v žádném případě tedy nemůže zastupovat pravé konzervativní hodnoty. Ani fakt, že někdejší šéf investiční společnosti Bain Capital platí při ročním příjmu okolo 60 milionů dolarů stejné daně jako průměrní Američané a pohybuje se - zcela odtržen od problémů řadových občanů - někde ve vakuu "mezi švýcarskými bankami a tajnými konty na Kajmanských ostrovech".
Podívejte se, jak vypadají suvenýry letošní kamapně v USA:
V televizních debatách před primárkami pak Gingrich vůbec nedokázal využít svůj hlavní trumf, praxi politického rétora, kterou získal jako mluvčí republikánské většiny ve sněmovních půtkách s demokraty tehdejšího prezidenta Billa Clintona. Romney jej porazil jednoznačně na body, byť ho ještě zcela neknokautoval.
Očividně šokovaný Gingrich po floridském výprasku přesto hrdě deklaroval: "Půjdeme do všech dalších soubojů a nakonec vyhrajeme!"
Umím být zlý
Gingrichův volební tým se snažil Romneyho dehonestovat nejenom jako zbohatlíka, kterého obyčejní Američané vůbec nezajímají. Představoval ho především jako "příliš umírněného" politika, neschopného porazit Obamu.
A republikáni hledají v prvé řadě někoho, kdo "socialistu s pochybným americkým občanstvím, načichlého Evropou" vyžene z Bílého domu.
Gingrichovi stratégové se ale tvrdě spletli a Romney se ukázal ve vší kráse. Osmašedesát procent předvolebních spotů, které nechal vysílat jeho tým, bylo připraveno striktně v rámci negativní kampaně. V jediném vysloveně "pozitivním" příspěvku se Romney obracel na hispánské voliče a ten byl ještě ke všemu vysílán pouze patnáctkrát.
"Slušný skautík a panáček Ken (mužská obdoba Barbie) z Massachusetts musel ukázat svým republikánským spolustraníkům, že umí být zlý a nemilosrdný - že se dokáže pustit do soupeře a udolat ho," napsal v pondělním vydání listu New York Post komentátor John Podhoretz.
Romney, který se v předvolební kampani pravidelně ukazuje s manželkou a pěti syny, snadno zpochybnil Gingrichovu auru "pravého konzervativce". Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů je potřetí ženat a svůj úřad mluvčího republikánské většiny opustil nedobrovolně.
Ne ale kvůli provinění proti etickým předpisům Kongresu, jak tvrdili Romneyho lidé, nýbrž proto, že díky totální blokádě Clintonovy politiky podle názoru mnoha republikánů poškodil stranu v očích voličů.
Ideální kandidát
Na to, že se stávající šéf Bílého domu utká právě s Romneym, se Obamovi spolupracovníci připravují již dlouhé měsíce. Republikáni totiž v kampani do letošních voleb představili jedinou skutečně "těžkou váhu". A tou je právě někdejší massachusettský guvernér.
Demokraté se proto tváří, že je to právě on, koho si v souboji s Obamou nejvíce přáli. Domnívají se, že je ze všech republikánských kandidátů nejvíce zranitelný.
Úspěšný, bohatý Američan může být nebezpečný v časech, kdy země prosperuje a všichni v něm vidí vzor hodný následování. V dobách krize, nebo přinejmenším hospodářské stagnace, v níž se Spojené státy nacházejí, může takovýto politik naopak vzbudit nedůvěru, či dokonce averzi.
A právě na to Obamův předvolební tým sází: letošní boj o Bílý dům bude mimořádně tvrdý a hodit se v něm budou jakékoli argumenty.
Zadlužení USA dosáhlo na počátku tohoto roku 15,2 bilionu dolarů, což je více než celkový hrubý domácí produkt země, a z dluhové pasti vedou pouze dvě cesty: jedna znamená navýšení daní majetnější části populace, druhá snížení federálních výdajů v sociální oblasti. První cestou se zřejmě chtějí vydat demokraté, druhou republikáni.
Pro ty první proto Romney představuje přímo ideálního kandidáta. Jsou si jisti, že muž, jehož majetek činí čtvrt bilionu dolarů, a bude proto vést politiku výhodnou především pro "horních deset tisíc", nezíská podporu padesáti procent amerických voličů.