Boháč Romney přiznal, že platí "chudé" daně

Václav Viták
18. 1. 2012 12:20
Největší favorit republikánských primárek chce zachovat všechny daňové úlevy pro bohaté
Mitt Romney po vítězství v New Hampshiru.
Mitt Romney po vítězství v New Hampshiru. | Foto: Reuters

Florence, Jižní Karolína - Lídr republikánského pelotonu o zisk nominace pro podzimní prezidentské volby Mitt Romney v úterý přiznal, že ze svých milionových příjmů platí daň "kolem 15 procent".

Romney je již od loňska pod intenzivním tlakem ze strany svých soupeřů z Republikánské strany i Bílého domu, aby zveřejnil přesnou výši daní, které odvádí.

Bývalý massachusettský guvernér je totiž suverénně nejbohatším kandidátem na prezidenta, neboť jeho majetek je odhadován na 200 až 250 milionů dolarů (podle agentury Reuters dokonce na 270 milionů).

Romney nyní vede kampaň v Jižní Karolíně, kde proběhnou v sobotu další republikánské primárky, jež podle některých pozorovatelů mohou být rozhodující.

Mormon, jenž založil a do roku 1999 také řídil investiční firmu Bain Capital, patří k malé skupině mimořádně bohatých Američanů, kteří ohromným způsobem profitují z federálních daňových úlev, jež dovolují zdaňovat příjmy z investic a dividend pouhými 15 procenty.

Z mezd a platů, které představují pro většinu Američanů jediný nebo hlavní příjem, se ale odvádí daň až 35 procent. Za tuto skutečnost je Romney ostře kritizován svými republikánskými rivaly i Obamovou administrativou.

Nejasné údaje

Romney ještě přilil olej do ohně, když na své úterní zastávce v městě Florence prohlásil, že si v loňském roce vydělal 374 327 dolarů za různé placené projevy, což "není nijak moc".

Roční plat kolem 400 tisíc dolarů je přitom v USA považován za špičkový.

Odborníci ale upozorňují, že daň ve výši 15 procent, o které mluví Romney v souvislosti se svými příjmy, nemá příliš velkou vypovídací hodnotu.

Z jeho prohlášení totiž nevyplývá, zda se jedná o celkovou výši jeho daní, nebo pouze o federální daň z příjmu. Romney ve skutečnosti zřejmě platí ještě menší daně než jiní bohatí Američané, protože u těch většinu běžných příjmů představuje plat, i když mnohdy mimořádně vysoký, který ale také podléhá výrazně vyššímu zdanění.

Bývalý majitel firmy Bain Capital naopak žertuje, že je"nezaměstnaný", protože jeho příjmy tvoří především podíly z kapitálových zisků společnosti Bain, které současné federální zákony považují za příjmy z dlouhodobých investic, jež se daní pouze zmíněnými 15 procenty.

I když Romney z firmy před třinácti lety odešel, má s ní smlouvu, která mu přiznává trvalý podíl na zisku. Navíc jejím prostřednictvím dál investuje své peníze, což mu přináší další velké výnosy.

Jeho příjmy tak minulý i předminulý rok činily nejméně devět milionů dolarů, ve skutečnosti byly ale zřejmě mnohem vyšší.

Nezvyšujte nám, bohatým, daně

Mluvčí Bílého domu Jay Carney Romneyho okamžitě po jeho prohlášení ostře kritizoval.

Mormon Romney patří k nejbohatším lidem Spojených států (ilustrační foto).
Mormon Romney patří k nejbohatším lidem Spojených států (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Podle něj tato skutečnost jen podtrhuje nespravedlnost federálních daňových zákonů, kterou chce prezident Obama napravit. Carney také řekl, že prezidentští kandidáti by měli podle "ustanovené tradice" zveřejnit svá daňová přiznání, čemuž se Romney ze všech sil vyhýbá, neboť zákon takovou povinnost nestanovuje.

Ke stejnému kroku ho tlačí i jeho republikánští rivalové. Například Rick Perry už svá zveřejnil, Newt Gingrich to chce udělat podle svých slov tento týden.

Pokud by Kongres neprodloužil platnost federálních daňových úlev pro příjmy z kapitálových zisků, přijatých za éry prezidenta George Bushe mladšího, vrátily by se daně z nich v příštím roce na 20 procent a z dividend by se odváděla daň dokonce ve výši téměř 40 procent.

Romney však chce, aby v obou případech zůstala natrvalo zachována patnáctiprocentní daň.

 

Právě se děje

Další zprávy