Umělé panenské blány ano, nebo ne? Egypt se hádá

Naďa Straková
13. 10. 2009 9:15
Muslimské bratstvo vyhlásilo fatwu na prodavače tělíska, které dokáže simulovat neposkvrěnost nevěsty
Foto: Reuters

Káhira - Egyptská společnost prochází horkou debatu o tělísku, které dokáže ženám fingovat panenství.

Zatímco členové islamistického Muslimského bratrstva proti prodeji tohoto předmětu brojí, jiní poukazují na to, že ve společnosti se na sexuální život uplatňuje dvojí metr. O kauze informuje americký deník Los Angeles Times.

Malé tělísko, které je zatím k mání jen přes internet, obsahuje falešnou panenskou blánu a malé množství krve, takže ženich při první svatební noci nepozná, že jeho novopečená manželka již "zhřešila".

Podle muslimského bratrstva, které je sice oficiálně zakázáno, ale jehož členové kandidující jako nezávislí mají v egyptském parlamentu dvacetiprocentní zastoupení, zařízení podporuje ženskou promiskuitu.

Čínský výrobek

V zemi, která za posledních 40 let přešla od minisukní a sekularismu k hidžábům (ženský muslimský šátek) a k náboženskému konzervatismu, se ale stále najde mnoho hlasů, které bigotním muslimům oponují.

„Každá žena má právo si o téhle věci (předmanželském sexu) rozhodnout sama," řekla deníku Los Angeles Times Lina Samaanová, původním povoláním účetní. „Na tom, jak naše společnost přemýšlí, není něco v pořádku, jelikož i muži, kteří nejsou věřící, si v Egyptě nevezmou ženu, která není panna," dodala rozhořčeně.

Výrobek přes internet prodává čínská firma. „Už se nemusíte bát o ztrátu svého panenství. S tímto produktem můžete opět zažít svou první noc, jako by to bylo poprvé," hlásá reklama onlineové společnosti Gigimo.

Členové Muslimského bratrstva vyzvali k zákazu prodeje výrobku na území Egypta. Klerik Abdul Moeti Bayoumi dokonce na obchodníky, kteří budou produkt za 29,90 dolarů (510 Kč) prodávat, vyhlásil fatwu.

Radikalizave na vzestupu

Vláda egyptského autoritářského prezidenta Husního Mubaraka se čím dál více potýká s vlivem ultrakonzervativní odnože islámu, který do země přichází ze Saudské Arábie a Perského zálivu. S ním přichází do Egypta i "móda" zakrývání ženského těla včetně obličeje.

Vláda Husního Mubaraka čelí radikalizaci islámu v zemi
Vláda Husního Mubaraka čelí radikalizaci islámu v zemi | Foto: Reuters

Progresivní klerik Mohamed Sajíd Tantáví dokonce zvažuje zákaz nikábu (rouška přes obličej) v prostorách prestižní sunnitské vzdělávací instituce Al Azhar, která je druhou nejstarší univerzitou světa.

„Nikáb nemá s islámem nic společného," citují imáma Al-Azhar egyptská média. „Já toho o náboženství vím víc než vy i vaše rodiče," dodal. Zákaz nošení nikábu se už nyní týká zdravotních sestřiček.

Liberálnější proud Egypťanů tvrdí, že tělísko s falešnou blánou může některé ženě, která například byla znásilněná, dokonce zachránit život. Egypt totiž stále praktikuje vraždy ze cti. Společně se Súdánem, Etiopií či Eritreou patří také k zemím, kde je stále rozšířená ženská obřízka, tedy odstraňování ženských genitálií.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy