Egypt zakázal ženskou obřízku. Hrozí za ni tresty

Zdeněk Mihalco
13. 6. 2008 8:35
Rozšířená praxe je starý zvyk
Ženská obřízka se neprovádí jen mezi muslimy
Ženská obřízka se neprovádí jen mezi muslimy | Foto: Reuters

Káhira - Egyptská vláda vytáhla do boje proti ženské obřízce. Schválila zákon, který s okamžitou platností zakazuje chirurgické odstraňování vnějších ženských genitálií - s výjimkou případů, kdy je takový zákrok "lékařsky nezbytný".

Země zakázala obřízku už dříve, nyní však parlament schválil zvláštní ustanovení v zákoně a navíc zavedl sankce. Za porušení zákazu hrozí pokuta (v přepočtu asi 3000 až 15000 korun) nebo vězení až na dva roky.

Právě Egypt patří - společně se Súdánem, Etiopií či Eritreou - k zemím, kde je odstraňování ženských genitálií nejrozšířenější.

Odhady se různí: podle některých zdrojů podstoupilo obřízku až 98 procent Egypťanek - a to včetně křesťanek, kterých žije v Egyptě několik milionů. Jiné údaje však uvádějí, že se četnost tohoto po staletí praktikovaného zvyku v posledních letech díky apelům vlády i mnohých duchovních podařilo výrazně snížit.

Čtěte také: Egypt zápasí s ženskou obřízkou. A prohrává

Souvisí obřízka s islámem?

Proti zákazu obřízky však protestuje opoziční Muslimské bratrstvo. „Islám obřízku nezakazuje," citovala agentura AFP předsedu poslaneckého klubu tohoto radikálního islamistického hnutí v egyptském Lidovém shromáždění Saada al-Katátního.

Foto: Aktuálně.cz

Většina muslimských autorit, znalců Koránu a politiků se však na věc dívá jinak: ženská obřízka není součástí islámu a jde o zvyk, který ničí práva a životy žen a měl by co nejdřív zcela vymizet.

Ženská obřízka navíc není zcela muslimským specifikem. Provádí se hlavně v Africe, ale ve většině mimoafrických muslimských států se tento zákrok provádí jen výjimečně nebo vůbec.

Ženská obřízka, tedy částečné nebo úplné odstraňování genitálií, se v Egyptě provádí od starověku. V této arabské zemi je většinou prováděna mírnější forma, kdy je odstraňována předkožka, případně špička klitorisu.

V některých jiných oblastech Afriky se během bolestivého rituálu, vykonávaného obvykle mezi čtvrtým a desátým rokem života, odstraňují klitoris, malé stydké pysky a někdy i velké pysky, což často vede ke ztrátě citlivosti či bolestem během pohlavního styku.  Po zákroku hrozí krvácení či infekce, které mohou vést až k úmrtí. Vyskytují se také problémy u porodu a psychické následky.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ve světě každoročně tento zákrok proveden 3 milionům dívek, většinou ve východní a subsaharské Africe.

Dlouholetý boj proti obřízce

Nové egyptské nařízení je součástí dlouho diskutovaného zákona o právech dětí. Proti i za jeho přijetí se v zemi konaly demonstrace.

V zákoně nakonec zůstalo ustanovení, že odstraňování vnějších genitálií mohou lékaři provádět ve výjimečných případech „lékařské nezbytnosti". Podle kritiků právě tento bod může být zneužíván.

Snahy o zákaz ženské obřízky existují v Egyptě už řadu let. V roce 1997 tehdejší ministr zdravotnictví vydal nařízení, že obřízku může provádět jen ve výjimečných situacích kvalifikovaný lékař. Legislativa postupně přitvrzovala a obřízka se stala nežádoucí praktikou. Nyní parlament schválil i patřičný zákon, navíc s hrozbou sankcí za jeho nedodržování.

Proti ženské obřízce tvrdě bojují i vlády některých dalších afrických zemí - například Pobřeží slonoviny. Po staletí dodržovaný rituál opředený řadou pověr však mizí z africké společnosti velmi pomalu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy