Egypt zavře Tutanchamonův hrob. Údolí králů hrozí zkáza

Roman Gazdík
19. 8. 2009 19:24
Malby a rytiny konzumují plísně živené vlhkostí z dechu turistů
Foto: www.wikipedia.org

Luxor - Hrobky v egyptském Údolí králů a Údolí královen nedaleko Luxoru jsou vážně ohroženy tisícovkami turistů, kteří se sem denně přijíždějí podívat na jednu z nejvýznamnějších starověkých památek. Některé z nich tak budou navždy uzavřeny.

Podle egyptského generálního tajemníka pro záležitosti starověkých památek Zahiho Hawasse mohou hrobky faraonů a jejich žen „zmizet" během příštích sto padesáti let, pokud by zůstaly turistům i nadále otevřené.

„Množství vlhkosti a plísní, které vznikají v důsledku dýchání návštěvníků, roste, což znamená, že hrobky mohou do sto padesáti let zmizet," prohlásil Hawass.

Některé hrobky zavřeme

Údolí králů je nekropolí, kde byli mezi šestnáctým a jedenáctým stoletím před naším letopočtem pohřbíváni faraonové a vysocí hodnostáři takzvané Nové Říše (přibližně 1550 - 1069 př. n. l.). V blízkém Údolí královen zase faraonské manželky.

Dýchání turistů a špatné odvětrávání však mohou zdejší malby a rytiny nenávratně poškodit.

Známý portrét královny Nefertiti
Známý portrét královny Nefertiti | Foto: www.wikipedia.org

Podle Hawasse tak jeho úřad již přistoupil k některým nezbytným opatřením. Kromě instalace lepší ventilace zahrnují také omezení počtu návštěvníků a uzavření některých hrobek, které budou nahrazeny identickými replikami.

To se dotkne právě těch nejznámějších. Tedy Tutanchamonovy, hrobky královny Nefertiti a hrobu faraona Setiho I. Podle Hawasse budou znepřístupněny „navždy". Kopie hrobek pak budou otevřeny v „místě blízkém Údolí králů", říká Hawass.

Vůbec nejslavnější hrobkou je Tutanchamonova (vládl v letech 1333 - 1324 př. n. l.), která byla objevena britským archeologem Howardem Carterem 4. listopadu 1922, aniž by se do ní předtím dostali vykradači hrobů.

Jako Altamira

Kvůli turistům zavřely španělské úřady v roce 1977 jeskyni Altamira s pravěkými malbami. Poškozoval je totiž oxid uhličitý uvolňovaný dechem tisícovek návštěvníků. Jeskyně pak byla znovuotevřena o pět let později, ale pouze pro velmi omezený počet lidí denně.

Potenciální zájemci se musí registrovat a v průměru na ně dojde řada až za tři roky, což je velice limitující zejména pro zahraniční návštěvníky. Roku 2001 tak v blízkém muzeu vznikla její částečná replika, kam je možné dorazit bez ohlášení.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy