Vražda muslimky v německé soudní síni rozbouřila Egypt

Naďa Straková
9. 7. 2009 19:50
Muslimská komunita obviňuje německou vládu, že nereagovala dostatečně rychle
Německá kancléřka Angela Merkelová slibuje, že nešťastný incident v soudní síni projedná s egyptským prezidentem Husní Mubarakem
Německá kancléřka Angela Merkelová slibuje, že nešťastný incident v soudní síni projedná s egyptským prezidentem Husní Mubarakem | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda se brání obvinění, že v případě násilné smrti muslimky Marwy Sherbiniové nereagovala dostatečně rychle a adekvátně.

Dvaatřicetiletou Egypťanku ubodal k smrti v drážďanské soudní síni Němec ruského původu. Stalo se to před zraky soudců, ale také manžela a syna Sherbiniové. Ta muže loni zažalovala za urážku na cti a soud s ním vyhrála.

Obviněný Sherbiniovou loni v létě v jednom drážďanském parku nazval teroristkou a courou poté, co jej požádala, aby uvolnil houpačku jejímu dítěti.

Proti rozsudku, který mu nařídil zaplatit žalobkyni 780 eur, se odvolal a minulý týden se konalo odvolací řízení.

Během výpovědi Sherbiniové muž vyskočil a mladé ženě, která byla tři měsíce těhotná, zasadil osmnáct bodných ran. Zraněním mladá Egypťanka podlehla.

Její manžel, který se jí v soudní síni snažil pomoci, byl německou policií při incidentu postřelen. Nyní je v drážďanské nemocnici v kritickém stavu.

Protesty v Německu i Egyptě

Incident vyvolal u muslimské komunity po celém Německu i v Egyptě bouřlivé protesty. Podle nich by německá vláda i média reagovala úplně jinak, kdyby obětí byl běloch a vrahem muslim.

Někteří z protestujících po německých soudcích požadují pro viníka trest smrti.

Otec zavražděné Sherbiniové na jejím pohřbu v egyptském městě Alexandrii. Muž za ním má v ruce nápis
Otec zavražděné Sherbiniové na jejím pohřbu v egyptském městě Alexandrii. Muž za ním má v ruce nápis | Foto: Reuters

Jak informuje britský server BBC, mluvčí německé vlády Thomas Steg v úterý uvedl, že vláda nemohla zatím řádně reagovat, neboť nebyly známy podrobnosti celého případu.

"Je to příšerné, co se stalo a všechny nás to šokovalo," prohlásil Steg s vysvětlením, že Angela Merkelová se na právě probíhajícím summitu G8 v Itálii osobně setká s egyptským prezidentem Husní Mubarakem a celou záležitost s ním probere.

Šéf Arabské ligy Amr Músa v rozhovoru pro BBC čin nazval "zcela neoprávněným zločinem s rasovým motivem".

"Pevně věřím, že se shodneme na tom, že se jedná o další selhání dialogu mezinárodních společenství a civilizací," řekl Amr Músa, který dodal, že je přesdvědčen, že německé soudy viníka spravedlivě potrestají. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 58 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy