Rusové poprvé v historii zatkli ministra, který je ve funkci. Uljukajev vinu odmítá

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 11. 2016 14:22
Ministr hospodářství Alexej Uljukajev je podezřelý z toho, že vzal úplatek při koupi podílu státní ropné firmy do rukou jiné státní ropné firmy.
Alexej Uljukajev.
Alexej Uljukajev. | Foto: Reuters

Moskva – Poprvé v historii Ruska zatkla tamní policie ministra, který byl stále ve výkonu funkce. Alexej Uljukajev je údajně podezřelý z toho, že vzal úplatek ve výši dvou milionů dolarů.

Podle vyšetřovatelů svým zásahem umožnil, aby státní ropná společnost Rosněfť koupila poloviční podíl v jiné státní firmě Bašněfť.

Podle agentury Interfax zatkla policie ministra přímo při převzetí úplatku, který mu byl předán pod dohledem agentů Federální a bezpečnostní služby (FSB). Ta podle agentury Ria Novosti Uljukajeva sledovala víc než rok. Agentura rovněž oznámila, že ministr před vyšetřovateli vinu odmítl.

Šedesátiletý politik je jedním z mála mužů, kteří zbyli v nejvyšších patrech ruské politiky ještě z éry Borise Jelcina v devadesátých letech minulého století.

Podílel se na zásadních ekonomických reformách, známých jako tzv. šoková terapie. Patřil do týmu reformátora Jegora Gajdara a později ministra financí Alexeje Kudrina.

Devět let strávil Uljukajev ve funkci místopředsedy Ruské centrální banky. Jako ministra hospodářství si ho vzal do vlády v roce 2013 premiér Dmitrij Medveděv. Uljukajevovi připadla nevděčná úloha veřejně oznamovat evropské a americké sankce proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. A hlavně jejich nepříznivé dopady pro obyčejné Rusy.

Jeho nejnovější korupční skandál má řadu otazníků. Mnozí novináři a analytici se ptají, proč by tak zkušený politik žádal podobným způsobem úplatek? Nejde spíš o obětování Uljukajeva v době, kdy se ruské ekonomice kvůli nízkým cenám a západním sankcím nedaří? V době, kdy se prezident Vladimir Putin zbavuje části svého okolí. Nedávno například propustil vlivného šéfa své kanceláře Sergeje Ivanova.

Bývalý americký velvyslanec v Moskvě Michael McFaul napsal na Twitteru, že Uljukajev byl jedním z liberálně smýšlejících lidí v ruské vládě a že obvinění vypadá jako politicky motivované.

Ministrovi hrozí až patnáctileté vězení.

Ruská vláda prodala většinový podíl v Bašněfti do rukou společnosti Rosněfť letos 7. října. Jedna státní firma tak kuriózně "privatizovala" jinou státní firmu. Státem ovládaná Rosněfť je největší ruskou ropnou společností, v jejímž čele stojí Igor Sečin. Jeden z nejbližších a nejloajálnějších spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina. A taky jeden z nejvlivnějších mužů celého Ruska.

 

Právě se děje

Další zprávy