Čtyřiačtyřicetiletá Olena Zelenská si původně nepřála, aby její muž kandidoval na prezidenta. Když se to dozvěděla, byla podle svých slov "silně proti". Došlo jí, že kampaň a případné vítězství určí celé rodině úplně jiný životní styl a směr. To se po vyhraných volbách v roce 2019 skutečně stalo a filmová a seriálová scenáristka se musela připravit na život plný diplomatických návštěv zabíraných kamerami.
"Jsem neveřejná osoba, ale moje nová realita má vlastní pravidla a já se jim snažím přizpůsobit. Radši zůstávám v zákulisí. Můj manžel je vždycky vpředu, zatímco já se cítím líp ve stínu. Nemám ráda večírky, nerada říkám vtipy. Není to moje kariéra," cituje britský magazín Tatler z rozhovoru, který první dáma dala ukrajinské mutaci časopisu Vogue.
Zelenská, rozená Kijašková, se během studií rozhodla být architektkou. Obor, ze kterého má magisterský titul, studovala na univerzitě ve svém rodném ruskojazyčném městě Kryvyj Rih na jihu Ukrajiny. Tam vyrůstal i její budoucí manžel Volodymyr Zelenskyj, který na stejné univerzitě studoval práva. Podle webu Ukrajinského ženského kongresu oba navštěvovali i stejnou střední školu.
Po škole však Zelenská obor změnila a stala se jednou ze zakladatelů televizní a produkční společnosti Studio Kvartal 95, která stojí za oblíbenými ukrajinskými filmy a seriály. Začala psát scénáře. Mezi zakladateli studia byl i Zelenskyj.
Ona se podílela na psaní a úpravě scénářů všech projektů, které studiem prošly, mezi nimi i seriálu Sluha národa. On tehdy ještě jako herec hrál ve Sluhovi národa prezidenta Ukrajiny. Pár se vzal v roce 2003 a přestěhoval se do Kyjeva. Mají dvě děti - sedmnáctiletou Oleksandru a devítiletého Kyryla.
Dostala ukrajinštinu do muzeí
Zelenská se i nadále věnuje scenáristice, přibyly jí k tomu ale povinnosti první dámy. I v těch si však nakonec našla smysl. "Našla jsem si důvody, kvůli kterým mám publicitu ráda. Jednou z nich je možnost přilákat pozornost lidí k důležitým sociálním problémům," uvedla. Jejími hlavními tématy se tak stalo zdraví budoucí generace, rovné příležitosti a kulturní diplomacie.
O rozvoj zdraví dětí se pokouší zlepšením nutričního systému ve školách. "Nashromáždila jsem mnoho nápadů a jsem přesvědčená, že provést pozitivní změnu je možné. Musíte jenom po něčem upřímně toužit a tvrdě pracovat," cituje ji britský deník Evening Standard.
Stála také za vytvořením národní strategie pro bezpečné prostředí na školách. Podporuje ukrajinský paralympijský tým a vzdělání žen ve vědeckých oborech, bojuje proti domácímu násilí a snaží se o vytvoření bezbariérové společnosti, tedy takové, která je bez předsudků, diskriminace a kromě lidí s fyzickým postižením zahrnuje osoby všech skupin - děti, mladé rodiče či starší generace, popisuje její iniciativu Rozvojový program OSN.
Díky jejímu úsilí se Ukrajina dostala do společenství Biarritz, jehož cílem je genderová rovnoprávnost, a založila skupinu prvních dam a prvních gentlemanů, aby společně pracovali na řešení humanitárních problémů, píše časopis Diplomatic Courier.
Ve světě také propaguje ukrajinštinu. Jazyk její země se díky ní dostal do audioprůvodců v 31 muzeích v Rakousku, Lotyšsku, Litvě, Itálii, Ázerbájdžánu, Turecku nebo ve Francii.
Válka je tady
V posledních týdnech se náplň práce Oleny Zelenské výrazně proměnila. Upozorňuje na hrůzy války, kterou začalo Rusko na ukrajinském území. Na sociální síti Instagram sdílí fotografie dětí, které zemřely při ruském ostřelování, a popisuje útoky na civilní obyvatelstvo. V úterý také zveřejnila dopis v angličtině určený světovým médiím, kterým nemá čas odpovídat na žádosti o rozhovor.
I testify and tell the world: the #war in #Ukraine is not a war “somewhere out there.” This is a war in Europe, close to the EU borders. 🇺🇦 is stopping the force that may aggressively enter your cities tomorrow under the pretext of saving civilians. https://t.co/hlQokDGsi5 pic.twitter.com/EhmTAtr1VX
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 8, 2022
"Navzdory kremelské propagandě, která to nazývá 'speciální operací', je toto ve skutečnosti masová vražda ukrajinských civilistů. Zřejmě nejděsivější a nejvíce zničující jsou na této invazi dětské oběti. Osmiletá Alice, která zemřela na ulici v Ochtyrce, když se ji snažil její děda ochránit. Nebo Polina z Kyjeva, která zemřela se svými rodiči při ostřelování. Čtrnáctiletého Arsenije zasáhly do hlavy sutiny a nemohl být zachráněn, protože se k němu nedokázala včas dostat sanitka kvůli střelbě. Když Rusko říká, že 'nevede válku proti civilistům', tak já vyjmenovávám zavražděné dětské oběti," stojí v dopise.
"Rusko vede válku proti civilnímu obyvatelstvu, a to nejen ostřelováním. Někteří lidé vyžadují intenzivní péči a léčbu, kterou nyní nemohou dostat. Jaké to je, píchat si inzulin ve sklepě? Nebo pod těžkým ostřelováním hledat léky na astma? A to ani nezmiňuji tisíce pacientů s rakovinou, jejichž přístup k chemoterapii a radioterapii byl odložen na neurčito," dodala.
"Tímto dopisem vzkazuji světu: Válka na Ukrajině není válkou 'tam někde'. Tohle je válka v Evropě, blízko hranic Evropské unie. Ukrajina odráží sílu, která může zítra agresivně vstoupit i do vašich měst a vydávat to za záchranu civilistů. Ještě minulý týden by to mně a našim lidem připadalo jako přehánění, ale je to realita, kterou dnes žijeme. Nevíme, jak dlouho to ještě potrvá. Pokud nezastavíme Putina, který hrozí nukleární válkou, na světě nebude pro nikoho z nás žádné bezpečné místo. Sláva Ukrajině."
Zelenská se i s dětmi ukrývá kvůli bezpečnosti na utajeném místě na Ukrajině. List Evening Standard uvádí, že trojice by měla být stále v Kyjevě. Odděleně od nich zůstává v metropoli i prezident Zelenskyj, který minulý týden v rozhovoru pro agenturu Reuters a stanici CNN řekl, že svou rodinu už tři dny neviděl.