Kyjev - Sotva se ukrajinský prezident Petro Porošenko vypořádal se vzdorným miliardářem Ihorem Kolomojským, dolehla na něj ozvěna z Vídně.
Jeden z nejbohatších Ukrajinců Dmytro Firtaš mu přímo v soudní síni zavařil na potenciální problém.
Aby se ubránil vydání do Spojených států, vytasil nelichotivé podrobnosti politických čachrů, které provázely loňskou revoluci na Majdanu. Kyjev vzápětí oznámil novou "deoligarchizaci".
"Američané se mi mstí"
Výpověď ukrajinského oligarchy u rakouského Zemského soudu, kde se Firtaš ocitl kvůli podezření z korupce, vyvolala na Ukrajině pozdvižení.
Přiznal totiž, že se v době Majdanu scházel s opozičními předáky a probíral s nimi jejich budoucí politická angažmá. Mělo se to stát v době, kdy v centru Kyjeva tisíce lidí demonstrovaly proti propojení oligarchů s politiky.
Své zatčení vysvětloval "politickým pronásledováním". Tvrdil, že se mu Američané mstí za jeho politické preference. Vadilo jim prý, že chtěl ze slavného boxera Vitalije Klička udělat prezidenta a nepodporoval expremiérku Juliji Tymošenkovou, kterou prý chtěli v čele státu vidět Američané. Soud mu kupodivu uvěřil a do USA ho nevydal.
Padesátiletý rodák ze západní Ukrajiny se stal svého času jedním z hlavních rivalů někdejší "plynové princezny", jak byla Tymošenková označována.
Lukrativní byznys vybudoval zejména na obchodech s ruským Gazpromem. Na počátku tisíciletí se pokoušel dostat i do politiky, a to za stranu Ženy pro budoucnost, kterou vedla manželka jednoho z exprezidentů Leonida Kučmy.
Když ve volbách do parlamentu neuspěl, zaměřil se na chemický a energetický průmysl. Založil společnost RosUkrEnergo, která zajišťovala tranzit ruského plynu do EU.
V roce 2010 pak podpořil Viktora Janukovyče a výrazně prý zbohatl. Nikdy však oficiálně nepatřil k největším boháčům a pro neprůhlednost obchodů byl označován za "tajemného" oligarchu.
Skupoval chemické podniky a stal se majitelem devíti televizních kanálů. V době loňské revoluce byl údajně jedním z jejích sponzorů.
Sázka na Klička
"Janukovyče považuji za zbabělce. Když ztratil moc, volal mi a křičel. Obvinil mě, že jsem mu podřezal hrdlo," prohlásil Firtaš u vídeňskému soudu.
Vyprávěl o tom, jak tahal za nitky ukrajinské politiky, aby se obhájil. "Svého času jsem podpořil Janukovyče a on vyhrál volby. Později jsem ale pochopil, že nedělá ty správné reformy."
V roce 2012 proto vsadil na "nového, silného kandidáta". "Našel jsem takového člověka. Byl to Vitalij Kličko, sportovec, známý člověk, evropský a mladý. Podpořil jsem ho finančně, když vytvořil stranu UDAR," líčil během přelíčení.
Sám Kličko teprve po deseti dnech reagoval prohlášením, že "nikdy nepodepisoval žádné dohody s oligarchy". Uvedl, že Firtaš ho nikdy nefinancoval. "Nemíním hrát cizí špinavé hry zaměřené na diskreditaci ukrajinského vedení a destabilizaci situace v hlavním městě a v zemi," reagoval na dotaz novinářů.
Krátce poté, co na kyjevském náměstí zemřela asi stovka lidí a prezident Janukovyč prchl ze země, za ním prý Kličko přijel do Vídně. Spolu s ním byl i Petro Porošenko, který toužil po místě kyjevského starosty. A ve Vídni se prý dohodlo, že si "tváře Majdanu" křesla prohodí.
"Podařilo se nám dosáhnout výsledku, který jsme si přáli. Porošenko se stal prezidentem a Kličko starostou," řekl pod přísahou.
Ačkoliv se o tom v Kyjevě dávno špitalo, otevřené přiznání vyvolalo šok. Okamžitě si vysloužil obvinění, že nahrává Moskvě. Velkou část svých milionů totiž získal obchody s Ruskem.
Do vězení se Firtaš dostal kvůli banální zálibě v luxusu. Když ve vídeňském obchodu Louis Vuitton nakoupil tašky a šperky za 75 000 eur, zaplatil za ně z účtu jedné ze svých firem.
Prodejci pojali podezření a upozornili na to banku. Ta zalarmovala americkou FBI, jež měla Ukrajince dávno v hledáčku. Už od roku 2008 jej sledovala kvůli údajnému uplácení indických úředníků. Pro svou švýcarskou firmu se prý snažil získat lukrativní podmínky pro těžbu titanu a vicepremiérovi státu Andraprádéš měl zaplatit 18 milionů dolarů.
"Divoký kapitalismus musí skončit"
Byl zadržen a vzápětí propuštěn na rekordní kauci 125 milionů eur. Argumenty obžaloby rakouský soud pojal jako nepřesvědčivé a po více než ročním vyšetřování mu vrátil cestovní pas.
Kličko, který u soudu vypovídal, tvrzení o tom, že se nechal vydržovat od oligarchy, označil za "nekorektní". Prezident si však ránu pod pas od bývalého spojence nenechal. "Divoký kapitalismus musí skončit. Chci, aby to slyšeli v Kyjevě i ve Vídni," konstatoval se zjevnou narážkou na Firtaše na zasedání bezpečnostní rady.
"Deoligarchizaci" označil za státní prioritu a řekl, že se nenechá vydírat "havířskými prapory" ani "kapesními armádami". Mířil tak na dva další miliardáře - Rinata Achmetova a již zmíněného Ihora Kolomojského. "Nespokojenost ´postižených´ chápu. Neradím jim však odporovat," zdůraznil Porošenko.
Reagoval tak na nedávnou vzpouru havířů, za kterou byl prý Achmetov, či incident s ozbrojeným přepadením státního energetického podniku, které v Kyjevě zorganizoval sesazený dněpropetrovský exgubernátor. Loňské schůzky ale nijak nevysvětlil.
Zlí, hodní a bezvýznamní
"Máme tři skupiny oligarchů. Zlí oligarchové jsou Rinat Achmetov a Dmytro Firtaš. Máme ale i hodné oligarchy, jako je například vlastenec Kolomojskyj. A pak jsou oligarchové naprosto bezvýznamní, jako je (zeť bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy) Viktor Pinčuk. Ten sice existuje, ale nemá na nic vliv," zhodnotil situaci v zemi poslanec Viktor Čumak, který v parlamentu zastupuje proprezidentskou frakci Blok Petra Porošenka.
Podle něj navzdory veškerým snahám má současná Ukrajina k "deoligarchizaci" daleko. Mimo "starých" oligarchů vznikají noví boháči s pochybnými příjmy, které současná vláda zatím neumí zpacifikovat.
"Firtašova výpověď nikoho neohrožuje, avšak diskredituje lidi, kteří mu byli nablízku. Staví je na stranu oligarchického zla," vyplísnil vídeňského "vězně" Čumak. Další kritici mu vytýkají, že se přímo spikl s opozicí, která měla blízko k minulému režimu.
Kvůli procesu přijela do Vídně spousta bývalých i současných politiků včetně prvního postsovětského prezidenta Leonida Kravčuka. "Připomínalo to soudní síň v pečerském obvodu v Kyjevě. Seděla tam polovina frakce Opozičního bloku, Firtašovi manažeři či holohlaví ochránci. Někteří přijeli s příbuznými. Na rakouské poměry to působilo docela divoce," popsal atmosféru v soudní síni poslanec Serhij Leščenko.
Podobná "show" ukrajinského "establishmentu" se v zahraničí uskutečnila poprvé. Podle znalců poměrů připomínala vyřizování účtů mezi ruskými oligarchy, když se u londýnského soudu před několika lety přeli miliardáři Boris Berezovskij a Roman Abramovič.
"Fantastické! Celý příběh Majdanu jsme si vyslechli přímo v soudní síni," psal o procesu na svém Facebooku poslanec Vadym Rabynovyč. V Kyjevě komentátoři žasli, že se v roli svědka objevil i poslanec Serhij Ljovočkin, který za Janukovyčova režimu řídil prezidentskou kancelář. Přiznal, že byl také u skandální schůzky Firtaše s Porošenkem a Kličkem.
Podle politologa Viktora Neboženka jedním z hlavních Porošenkových problémů jsou po roce v prezidentské funkci kromě války a hroutící se ekonomiky vztahy s oligarchy. Sám se totiž vyklubal z oligarchického lůna. Politický vývoj tak bude záležet na tom, kdo koho zkrotí.