Ukrajinský výrobce hraček vrhl na trh figurky Hitlera

man
24. 4. 2008 17:23
Čtyřiceticentimetrová postavička dokáže i hajlovat
Figurka s nacistickým vůdcem je k dostání na Ukrajině.
Figurka s nacistickým vůdcem je k dostání na Ukrajině. | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Jeden z ukrajinských výrobců hraček se rozhodl zaujmout šokujícím způsobem.

Začal vyrábět čtyřiceticentimetrové figurky nacistického vůdce Adolfa Hitlera v mnoha provedeních a s možností führera převlékat do různých uniforem. Kolekce obsahuje i válečný železný kříž.

Figurka může také pohybovat rukama tak, že je možné nastavit její pravici do polohy hajlování. Postavička i náhradní oblečení a další výbava jsou v krabici, ní níž jsou napsána data Hitlerova narození a úmrtí.

O záměru výrobce informoval ukrajinský týdeník Dzerkalo Tyžnja.

Úřady zatím mlčí. Propagace nacismu je na Ukrajině sice postavena mimo zákon, ale v praxi procházejí veřejně projevované sympatie k Hitlerovi často bez trestu. 

Podobná je situace v sousedním Bělorusku.

Ukrajina i Bělorusko byly v letech 1941 až 1944 okupovány německou armádou.

Pobouření na Ukrajině vyvolal už vloni billboard s dalším diktátorem. Tentokrát Stalinem. Energetická společnost rozmístila kolem silnic plakáty s tváří Stalina, jeho varovně vztyčeným ukazovákem a dotazem: "Už jsi zaplatil za elektřinu?"

Chtěla tak přimět neplatiče, aby vyrovnali své dluhy. Po protestech však billboard musela stáhnout.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy