Nejdražší vůz světa? Ten Hitlerův

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2007 16:00
Paříž - Na výstavě Retromobile v Paříži je k vidění rarita všech rarit. Německý sportovní vůz Auto Union D, někdejší pýcha Adolfa Hitlera.
Automobil z roku 1939 na výstavě v Paříži.
Automobil z roku 1939 na výstavě v Paříži. | Foto: Reuters

Aukční síň Christie´s chce atumobil, navržený legendárním Ferdinandem Porschem, prodat.

A přestože na dnešek plánovaná dražba byla odložena, očekávaná cena zůstává stejná. Měla by přesáhnout dvanáct miliónů eur.

"Je pravděpodobné, že tento kus se stane nejdražším sériově vyráběným automobilem, který kdy byl kde nabízen a prodáván," tvrdí agentura Reuters.

Součást velmocenských plánů

Zmíněný vůz nebyl přímo majetkem německého vůdce. Byl ale součástí jeho programu na výrobu vozů, který měl učinit z Třetí říše technologickou velmoc.

Krátce po svém nástupu k moci v roce 1933 Hitler slíbil půl miliónu říškých marek tomu, kdo navrhne a zkonstruuje vůz, který by se stal pýchou německého průmyslu.

Foto: Reuters

Projektu se chopily Mercedes Benz a Auto Union (dnešní Audi). Výsledkem byl automobil přezdívaný Stříbrný šíp. Navržený Porschem, rodákem z Liberce.

Jeho vozy od roku 1934 triumfovaly na mnoha závodech po celé Evropě. Vystavovaný model je poslední v řadě, byl dokončen v roce 1939.

Experti označují Auto Union D za geniální dílo, které daleko předběhlo svoji dobu. Motor je umístěn za řidičem. Volant se dá lehce odstranit pro případ, že by jezdec potřeboval rychle uniknout z havarovaného nebo hořícího vozu.

Maximální rychlost ? Něco málo přes 300 kilometrů za hodinu.

Jeden z pěti na světě

Podle Christie´s existuje nyní na světě jen pět dobových exemplářů tohoto modelu. Jeden je ve vlastnictví Audi, jeden si z Paříže odveze zájemce.

Ferdinand Porsche získal za svůj výtvor od Hitlera v roce 1937 řád.
Ferdinand Porsche získal za svůj výtvor od Hitlera v roce 1937 řád. | Foto: Reuters

Model je stále pojízdný, ale jen na upravené závodní dráze.

Vůz má zajímavou historii. A to nejen z doby, kdy vznikal a závodil.

Podle záznamů Christie´s toto auto vyhrálo v roce 1939 Grand Prix ve Francii a poté i v Bělehradě přesně v den, kdy Velká Británie vyhlásila nacistickému Německu válku.

Šlo o poslední závod v Evropě před vypuknutím války, protože osmačtyřicet hodin předtím hitlerovská armáda napadla Polsko.

Sovětská kořist

Za války se mnoho automobilů Auto Union ztratilo nebo podlehlo zkáze. Dva kusy ale nalezli v Německu Sověti a odvezli je domů. Tam byly rozebrány a prozkoumány místními techniky.

Jedním z těchto dvou byl i automobil, dnes vystavovaný v Paříži. Po válce se ale jeho stopa ztratila v útrobách Sovětského svazu na několik desetiletí.

Znovu se objevuje až na začátku osmdesátých let. V roce 1982 totiž pobýval v Polsku americký sběratel starých automobilů a kuriozit Paul Karassik A dostal tam tip. Dále na východ za sovětskou hranicí by prý mohl najít něco, co ho bude velmi zajímat.

Cestovat do Sovětského svazu individuálně ale tehdy téměř nešlo, pro Američany to platilo dvojnásob. Karassik si nakonec koupil zájezd se sovětskou státní cestovní agenturou Inturist.

V nestřežené schvíli se mu podařilo uniknou z dozoru průvodců a vydal se hledat místní sběratele a kutily, zda by mu nemohli něco nabídnout.

Uspěl. Kdesi na Ukrajině v jedné garáži nalezl ke svému údivu dva vozy Auto Union D. Rozebrané, ale v zásadě neporušené.

Pašování součástek do Finska

Sám tvrdí, že se mu postupně podařilo všechny části vozidel propašovat za pomoci spolupracovníků přes finsko-sovětskou hranici. Jiná verze hovoří o tom, že zkrátka uplatil sovětské úřady.

Za pomoci vyhlášeného britského mechanika dal oba stroje opět dohromady. Jeden vůz odkoupilo Audi, druhý brazilský milionář Abba Kogan. A práve toto druhé auto nyní čeká v Paříži na nového kupce.

Foto: Reuters

Mluvčí Christie´s tvrdí, že firmě se spojování modelu s Hitlerem příliš nelíbí. "Cena auta spočívá v jeho technologickém řešení," tvrdí mluvčí Rupert Banner.

V posledních dvou letech se ve světě uskutečnilo několik aukcí předmětů spojených s vůdcem nacistického Německa. Loni byla například prodána jedna z jeho zbraní, na další aukci se dražily jeho kresby.

Lidé, kteří za nacistické éry trpěli, z toho mají smíšené pocity.

"Považuji tyto aukce za neslušné a nevkusné. Co z toho kdo má, že si pověsí doma věc, kterou namaloval nebo vlastnil zrovna Hitler, jaký to má smysl? Je to zkrátka neslušné," řekl loni v říjnu v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Elie Wiesel, nositel Nobelovy ceny míru a muž, který přežil pobyt v osvětimském vyhlazovacím táboře.

 

Právě se děje

Další zprávy