Ukrajinský exministr: Tymošenková může vše uklidnit

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
23. 2. 2014 7:36
Bohdan Danylyšyn je první Ukrajinec, který dostal v České republice politický azyl.
Bohdan Danylyšyn.
Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S potěšením vnímá propuštění na svobodu expremiérky Julije Tymošenkové ukrajinský politik Bohdan Danylyšyn, který více než tři roky žije v českém exilu.

"Modlil jsem se celou dobu za to, aby Julija Volodymyrivna byla volná. Jsem velmi rád, nejen jako politik a ministr její vlády, ale také upřímně lidsky, jako člověk," řekl Aktuálně.cz. Nevyloučil, že se nejbližší dobou vrátí také do Kyjeva.

"Vždy říkala, že spravedlnost existuje a že je třeba za ni bojovat. Všechny zásady, které zastávala a ke kterým se hlásila, byly naplněny," uvedl. Upozornil, že Tymošenková má v novém parlamentu nejsilnější politickou frakci a je stále šéfkou strany Vlast (Baťkivščyna).

Má podle něj velký potenciál pro to, aby spolu s dalšími kolegy ovlivnila a uklidnila situaci v zemi.

Podle Danylyšyna mají stávající politici dostatek soudnosti, aby nedopustili rozštěpení země. "Ukrajina se nerozdělí. Je to unitární stát. Nesmí se to stát. Separatistické nálady, které jsou podporovány také ze zahraničí, budou potlačeny. Lidé to nedovolí," myslí si exministr.

Situaci na Ukrajině politik, který byl ve své vlasti stíhán kvůli údajným machinacím se státními zakázkami a v Česku jako první Ukrajinec získal politický azyl, vnímá jako "vítězství zdravého rozumu".

Nebezpečné změny názoru

"Vždy jsem věřil v ukrajinský lid. Jsem šťastný, že to dokázal," uvedl. Dodal zároveň, že jsou zřetelné i znepokojivé procesy.

"Je politováníhodné, že poslanci, kteří svého času zradili Juliji Tymošenkovou a hlasovali pro její demisi, nyní houfně opustili frakci Strany regionů a přidávají se k demokraticky orientovaným poslancům. Mění svou orientaci podle aktuálního vývoje. To je nebezpečné," míní.

Bývalý ministr hospodářství, který působil ve vládě Tymošenkové v letech 2007 až 2010, je přesvědčen, že v zemi jsou nyní dostatečné legislativní nástroje, díky kterým se podaří kritickou situaci zvládnout.

"Ukrajina má ústavní mocenské orgány a v souladu s ústavou, která nyní opět platí, je parlament nejvyšším zákonodárným orgánem. Má právo na jmenování vlády, včetně šéfů silových resortů," vysvětlil.

Upozornil zároveň, že je třeba podniknout kroky k urychlenému sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. Osobně se prý podílí na přípravě dokumentů týkajících se zóny volného obchodu. Její vznik předpokládá asociační dohoda mezi Ukrajinou a EU, která měla být podepsána loni na podzim, a kterou prezident Viktor Janukovyč odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy