Pořízený materiál předala třiapadesátiletá ošetřovatelka, známá také pod přezdívkou Taira, americkým novinářům 15. března, když v humanitárním konvoji opouštěli přístavní město na jihu Ukrajiny. Ti poté pečlivě ukrytou paměťovou kartu propašovali přes 15 ruských kontrolních stanovišť.
Pajevská zachytila na kameru dramatické momenty se zraněnými vojáky i civilisty a vypjatou atmosféru v obléhaném Mariupolu. Ze záběrů je patrné, že se snažila pomáhat jak ukrajinským, tak i ruským jednotkám. "Léčím i Rusy. Nebudou k nám sice také tak laskaví, ale já nemůžu jinak. Jsou to váleční zajatci," vysvětlovala ošetřovatelka jedné ženě v mariupolském krytu. "Zacházíme se všemi rovnocenně," dodala.
Jeden den poté, co paměťovou kartu předala novinářům, ji zajali ruští vojáci. V tamních médiích ji nyní vykreslují jako "nacistku" a obviňují ji ze spolupráce s plukem Azov, který Kreml označuje jako neonacistickou organizaci.
Pajevská se od té doby objevila na obrazovkách televizní stanice Doněcké lidové republiky a na ruském kanálu NTV. Spoutaná a s pohmožděným obličejem ve vysílání četla prohlášení, ve kterém vyzývala k ukončení bojů. Během jejího projevu se redaktorův hlas v pozadí vysmíval jejím kolegům jako "nacistům".
"Je to nehorázná propaganda."
Agentura však žádná svědectví o jejím působení v Azovu nenalezla a uvádí, že i vojenská nemocnice, kde Pajevská působila, nemá se známým plukem nic společného. Informace zveřejňované ruskými propagandistickými kanály popírá i její rodina a přátelé, které Associated Press oslovila.
"Obvinit dobrovolného zdravotníka ze smrtelných hříchů, včetně obchodování s orgány, to už je nehorázná propaganda. Nechápu, pro koho to má být," uvedl pro agenturu manžel zdravotnice Vadim Puzanov, který nemá o své ženě od jejího zmizení téměř žádné informace. V Mariupolu zůstal osamělý s jejich dospívající dcerou.
Před začátkem války se Pajevská na Ukrajině proslavila výcvikem tamních dobrovolných zdravotníků. V letech 2018 až 2020 byla členkou ukrajinského týmu mezinárodní sportovní události Invictus Games, kterou každoročně pořádá na podporu válečných veteránů britský princ Harry. Sportovní kameru, se kterou zachytila válečnou realitu v Mariupolu, získala díky účasti na natáčení dokumentární série v produkci streamovací platformy Netflix.