"Vymazán z povrchu zemského." Po sérii útoků se mluvilo o zvratu ve válce. Předčasně

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
před 2 hodinami
Ukrajina momentálně snížila dělostřeleckou převahu Ruska na bojišti. Podle vojenských expertů za to částečně mohou nedávné údery na muniční sklady v ruském týlu. Někteří analytici ale nevěří, že by to vedlo ke zvratu ve válce.
Ruský muniční sklad v Toropci po útoku ukrajinských dronů masivně vybuchoval. | Video: Reuters

Náměstek ukrajinského ministra obrany Ivan Havryljuk minulý týden uvedl, že Rusové od začátku října vystřelují třikrát více střel než Ukrajina. Loni v zimě to bylo osmkrát více, uvedlo ministerstvem obrany provozované médium Army Inform.

"Nedávné údery pravděpodobně zničily značné množství munice a mohly také poškodit logistiku, která slouží k podpoře armádních uskupení," uvedl pro server Business Insider John Hardie, zástupce ředitele ruského programu americké Nadace na obranu demokracie.

V napadených muničních skladech měly být uloženy klouzavé bomby, balistické střely a dělostřelecké granáty. Podle Hardieho však nelze s jistotou říci, kolik, nebo dokonce co přesně bylo při těchto útocích zničeno. 

Cílem útoků dronů s dlouhým doletem byl i sklad v Toropci v Tverské oblasti. Zdroj z ukrajinské Bezpečnostní služby Business Insideru sdělil, že sklad, kde Rusové umístili balistické střely včetně Iskanderů, byl při útoku "doslova vymazán z povrchu zemského".

Hardie uvedl, že pokud jsou tvrzení Ukrajinců pravdivá, pak by to snížilo krátkodobou schopnost Ruska zasáhnout vysoce hodnotné cíle, jako je kritická infrastruktura a systémy protivzdušné obrany. Podle Hardieho byl dopad útoků pravděpodobně dočasný a mohl snížit ruské kapacity na dobu dnů nebo týdnů. 

Finský vojenský analytik ze společnosti Black Bird Group, Emil Kastehelmi, uvedl, že je těžké posoudit dopady útoků, protože se přesně neví, jaká munice a kolik jí vybuchlo. Podle něj lze přesně spočítat pouze zničené objekty. 

Hardie tvrdí, že by Ukrajina mohla vážně oslabit ruský útočný potenciál, jen pokud se jí podaří důsledně zopakovat údery z minulého měsíce. Tato hrozba by podle něj mohla Rusy přimět k rozptýlení muničních skladů, čímž by se logistika stala mnohem méně efektivní.

Schopnost Ukrajiny tak učinit závisí podle něho na velikosti výroby útočných dronů a vlastních střel s dlouhým doletem, jelikož má zakázáno používat arzenál dalekonosných zbraní poskytovaných Západem, jako jsou ATACMS, k útokům na cíle v Rusku.

Kastehelmi uvedl, že v dlouhodobém horizontu se Rusko s největší pravděpodobností dokáže přizpůsobit těmto úderům. "Pokud budou (Rusové) schopni přejít na bezpečnější způsob skladování munice, například decentralizací svého systému, bude obtížnější tvrdě udeřit," řekl finský analytik.

Pokud bude chtít Ukrajina v těchto úderech pokračovat, bude muset podle něho vyrábět drony nebo střely dlouhého doletu relativně efektivněji a levněji. "Pochybuji, že Ukrajinci jsou schopni vyrobit tolik střel a dronů, že by to mohlo zvrátit průběh války," dodal Kastehelmi.

Ani se nesnaží. Rusové své obří vojenské sklady netají a nechrání, mají k tomu důvod. (Celý článek s videem zde)

Obrovský výbuch v ruském vojenském areálu u Tichorecka. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy