"Tuto zbraň nemají v arzenálu ani Spojené státy," uvedli pro server Politico lidé z americké administrativy a armády. "Ukrajincům dává možnost úderu do hlubokého týlu protivníka. Doplňuje jejich palebný arzenál dlouhého dosahu. Je to prostě další šíp v toulci, díky kterému toho mohou dělat víc," uvedl pro Politico jeden z amerických představitelů.
Mluvčí Pentagonu generálmajor Pat Ryder se odmítl k dodávce přímo vyjádřit. "Nadále úzce spolupracujeme s Ukrajinou a s našimi partnery z průmyslu, abychom zajistili, že Ukrajina obdrží a bude připravena používat zbraně, které jí dodáváme, a to co nejrychleji," dodal Ryder.
Tyto klouzavé pumy upravené pro odpalování ze země by podle Reuters umožnily Ukrajincům udeřit daleko za ruskými liniemi. Systém GLSDB navrhovaný společností Boeing a Saab dokáže trefit cíl s přesností na jeden metr. Více raket také může dopadnout na více cílů téměř současně.
Firmy se chlubí, že munice GLSDB doletí až sto padesát kilometrů. Lze s ní útočit na všechny strany, ze všech úhlů, umí se vyhýbat překážkám. Má schopnost proniknout do jeskyní a úkrytů. Laserová varianta SDB zasáhne i pohyblivý cíl. "Před touto raketovou municí se Rusům bude těžko skrývat," napsal loni americký generálporučík ve výslužbě Ben Hodges.
Americká armáda má podobnou verzi bomby, která je ale odpalována jen ze vzduchu. Ukrajina tak bude první zemí, která tuto bombu vypálenou ze země použije v boji. Rusko už dříve odsoudilo možný převoz GLSDB na Ukrajinu. Prohlásilo, že by šlo o "mimořádně nebezpečnou" eskalaci války.
Bomby GLSDB sice nemají takový dolet jako britské střely Storm Shadow nebo americký ATACMS, ale přicházejí v době, kdy Ukrajině dochází zásoby munice a Rusové tlačí na severovýchodní frontě. GLSDB navíc představují levnější způsob zásahů na dlouhou vzdálenost.