Když se minulý pátek přiblížila k Hadímu ostrovu ležícímu necelých 50 kilometrů od ukrajinského pobřeží ruská válečná loď, vyzvala třináct pohraničníků na místě, aby se vzdali. "Tohle je válečná loď, ruská válečná loď. Vyzývám vás, abyste odložili zbraně a vzdali se. Vyhnete se krveprolití a zbytečným obětem. Jinak budete ostřelováni," zaznělo v nahrávce z ostrova, kterou posléze zveřejnila ukrajinská média a také zástupci ukrajinské vlády.
Ukrajinci to však odmítli. "Ruská válečná lodi, jdi do p*dele," odpověděl na to jeden z vojáků.
Ukrajinská strana následně ztratila s pohraničníky kontakt. Bombardování zasáhlo maják, věže, antény a přerušilo vzájemnou komunikaci. Úřady se proto domnívaly, že pohraničníci padli. Ruská státní média naopak informovala, že se obránci dobrovolně vzdali a podepsali slib, že odmítají vojenský odpor.
"Na našem Hadím ostrově hrdinsky padli všichni, kdo ho bránili až do poslední chvíle," oznámil v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Všem měl být udělen titul "Hrdinové Ukrajiny".
V pondělí ale ukrajinské námořnictvo napsalo, že obránci ostrova by stále měli být naživu. "Naši bratři ve zbrani jsou živí a v pořádku," objevilo se na facebookových stránkách námořnictva. Zprávu přinesla humanitární loď, která plula na ostrov pro ostatky obětí. Byla však ruskými jednotkami také zajata. Tak se potkala s pohraničníky.
Ukrajinci měli "dvakrát statečně odrazit útoky ruských okupantů". Bojovat přestali až ve chvíli, kdy jim došla munice, uvádí britská stanice BBC.
Význam ostrova o rozloze pouhých 18 hektarů připomněl už loni v srpnu prezident Zelenskyj. "Tento ostrov je, stejně jako zbytek našeho území, ukrajinský, a my ho budeme bránit vším, co máme," cituje ho server Insider. Think-tank Atlantická rada ostrov už v minulosti označila za "klíč k ukrajinskému mořskému území", cituje ji americká stanice CNN. Ukrajina o něj dlouhodobě vedla spor s Rumunskem, soud v Haagu se však zastal Ukrajiny.