Ukrajina volila, Tymošenková má šanci být prezidentkou

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2010 15:50
Prezident nepostoupil do druhého kola. Rozhodne se mezi Janukovyčem a Tymošenkovou
Viktor Juščenko se dnes poté, co odvolil, zastavil v jednom z kyjevských chrámů.
Viktor Juščenko se dnes poté, co odvolil, zastavil v jednom z kyjevských chrámů. | Foto: Reuters

* aktualizován výsledek po sečtení 50 procent hlasů

Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko, hrdina a hlavní představitel oranžové revoluce z roku 2004, svůj mandát neobhájí.

Rozhodlo o tom v neděli první kolo prezidentských voleb. Potvrdilo se, že prezidentova popularita dramaticky poklesla.

Do druhého kola postoupili jeho dva rivalové. Poražený z roku 2004 Viktor Janukovyč a premiérka Julija Tymošenková, která má s Juščenkem už několik let ostré spory, přestože v době oranžové revoluce byli spojenci.

Janukovyč má po sečtení téměř všech lístků 35,3 procent hlasů, Tymošenková 25 procent. Juščenko skončil s necelými 6 procenty dokonce až pátý, když se před něj dostal ještě bývalý šéf centrální banky Serhej Tyhypko s 13 procenty i exministr zahraničí Arsenij Jaseňuk se 7 procenty.

Tymošenková ve volební místnosti. Do druhého kola by podle průzkumů měla projít.
Tymošenková ve volební místnosti. Do druhého kola by podle průzkumů měla projít. | Foto: Reuters

Jak dopadne druhé kolo 7. února, není jasné. Je možné, že lidé, kteří volili jiné kandidáty, mohou dát hlasy spíše premiérce.

Rozhodující zřejmě bude, pro koho se rozhodnou voliči Tyhypka. Ten vedl v roce 2004 Janukovyčovu volební kampaň, ale pak se oba politici rozešli ve zlém.

Takže Janukovyč nemá vítězství ještě zdaleka jisté. Nedělního prvního kola se zúčastnilo necelých 66 procent oprávněných voličů.

Janukovyčův strop

Premiérka večer prohlásila, že o podpoře poražených kandidátů bude jednat. "Jsem připravena hovořit s nimi, aby se ve druhém kole spojily demokratické síly," uvedla.

Viktor Juščenko na prezentací své knihy, vydané těsně před volbami.
Viktor Juščenko na prezentací své knihy, vydané těsně před volbami. | Foto: Reuters

Analytici se v prvních komentářích shodují, že Tymošenková má šanci uspět, i když první kolo nevyhrála.

"Má šanci, protože Janukovyč už o mnoho víc hlasů nedostane. Řada lidí bude volit kohokoliv, než aby volila jeho. Takže dost propadlých hlasů z kola prvního dostane ve druhém Tymošenková," řekl agentuře Reuters ukrajinský politolog Oleksandr Dergačev. 

Proč takový pád?

Jaké jsou příčiny tak střemhlavého pádu Vitkora Juščenka? Ukrajinci nejsou spokojeni zejména s ekonomickou situací a mnozí, kteří v roce 2004 Juščenka volili, se nedočkali změn, které očekávali.

Prezidentovi jsou také vyčítány hádky s Tymošenkovou a příliš tvrdý postup vůči Moskvě. Před volbami varoval, že Tymošenková a Janukovyč znovu zavedou Ukrajinu do těsného spojení s Ruskem, a sám prosazoval co nejrychlejší vstup do EU a NATO.

S porážkou prezidenta tak bude spokojen především Kreml, protože ruští politici na čele s Vladimirem Putinem se netajili svým odporem k Juščenkovi a právě jeho vinili ze sporů týkajících se dodávek plynu.

Putin v sukních a bývalý zločinec

Oba politici, kteří postoupili do druhé kola - Janukovyč a Tymošenková - se navzájem častují urážkami a ostrými výpady, jak je na Ukrajině v posledních letech v nejvyšší politice zvykem.

Stará žena volí v nemocnici v Ternopolu na západě Ukrajiny.
Stará žena volí v nemocnici v Ternopolu na západě Ukrajiny. | Foto: Reuters

Devětačtyřicetiletá Tymošenková nazvala Janukovyče zbabělcem, protože se s ní odmítl utkat v televizní diskusi. Prohlásila také, že nemá dostatečné vzdělání, a znovu připomněla, že jako mladík v sedmdesátých letech seděl ve vězení za krádež a ublížení na zdraví.

Několik dní před volbami prohlásila, že udělá jako prezidentka vše pro to, aby za pět let v době příštích voleb Ukrajina už byla členem Evropské unie. S Ruskem chce dobré vztahy, není k němu tolik kritická jako Juščenko.  

Devětapadesátiletý Janukovyč je více proruský než proevropský, ostatně nedávno vystoupil jako host na sjezdu Putinovy strany Jednotné Rusko. Putin na oplátku prohlásil, že za nejbližšího partnera na ukrajinské politické scéně považuje Janukovyčovu Stranu regionů.

Viktor Janukovyč s volebním lístkem.
Viktor Janukovyč s volebním lístkem. | Foto: Reuters

Paradoxně ale Janukovyč v kampani označil svoji soupeřku za Putina v sukni. Pokud se prý premiérka stane prezidentkou, zavede na Ukrajině autoritářštější režim, podobný tomu ruskému. Někteří Ukrajinci se ovšem obávají téhož v případě, že vyhraje Janukovyč.

Ten považuje dobré vztahy s Ruskem pro Ukrajinu - zejména její hospodářství - za životně důležité a prioritní. Vstupu do Evropské unie se nebrání, ale tvrdí, že v nejbližších letech není vzhledem ke stavu ukrajinské ekonomiky reálný.

Je kategoricky proti členství Kyjeva v NATO. V kampani zdůrazňoval, že Ukrajina musí být "neutrální" zemí.

Janukovyč má v zádech většinu na průmyslovém jihu a východě země. Tam většina obyvatel hovoří rusky a Janukovyč slibuje, že prosadí na celostátní úrovni rovnoprávnost ruštiny s ukrajinštinou.

Pomsta za rok 2004

Podporuje ho také řada vlivných průmyslníků, kteří kontrolují strategické podniky. K nejznámějším patří nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, který kontroluje velkou část ukrajinské produkce uhlí i oceli a stejně jako Janukovyč pochází z Doněcku.

Volby jsou pro něj příležitostí k pomstě za rok 2004. Tehdy jej podporoval ukrajinský prezident Leonid Kučma i Rusko, ale průzkumy hovořily pro Juščenka.

Foto: Aktuálně.cz

Poté, co byl vítězem druhého kola vyhlášen Janukovyč, vyšly statisíce lidí do ulic a rozhořely se obrovské protesty. Vyšlo najevo, že lidé z ministerstva vnitra a představitelé režimu, kteří si nepřáli zvolení Juščenka, měli přístup do počítačové sítě Ústřední volební komise a upravovali výsledky.

Na jihu a východě Ukrajiny se také objevily podezřelé machinace s hlasy přímo ve volebních místnostech. Soud volby anuloval a nařídil nové hlasování. V tom už Juščenko zvítězil.

Letošní volby zastihly Ukrajinu ve velmi špatné hospodářské situaci. Ekonomika se loni propadla o patnáct procent, krize zasáhla ocelářský průmysl. Vláda vyjednala s Mezinárodním měnovým fondem půjčku šestnácti miliard dolarů, ale podle expertů i tento rok stejně jako ten následující budou pro Ukrajince velmi těžké.

 

Právě se děje

Další zprávy