Ropná krize je zažehnána, Rusko a Ukrajina se dohodly

Simona Holecová
29. 12. 2009 10:25
Dohody zatím nebylo dosaženo s Běloruskem, což ohrožuje Polsko a Německo
Jediným přepravcem ropy do Česka je státní firma MERO ČR, a.s. Kromě české části ropovodu Družba vlastní a obsluhuje také ropovod IKL, jenž vede z přístavu Terst přes Německo do rafinerie v Kralupech nad Vltavou.
Jediným přepravcem ropy do Česka je státní firma MERO ČR, a.s. Kromě české části ropovodu Družba vlastní a obsluhuje také ropovod IKL, jenž vede z přístavu Terst přes Německo do rafinerie v Kralupech nad Vltavou. | Foto: Ondřej Besperát

* Rusko souhlasilo s ropnou smlouvou s Ukrajinou pro rok 2010 * Dohody zatím nebylo dosaženo s Běloruskem, což ohrožuje Polsko a Německo

Moskva - Hrozba, že se zastaví přísun ruské ropy do Evropy, se po pondělku zmenšila.

Světové agentury informovaly, že Rusko v pondělí večer souhlasilo se zněním nové smlouvy s Ukrajinou, která upravuje podmínky tranzitu této klíčové suroviny.

"Mohu potvrdit, že se během intenzivních jednání podařilo vyjednat pro obě strany přijatelné rámce dohody," citovala agentura Reuters mluvčí ruského ministerstva energetiky. "Dokument bude podepsán během nejbližších dní," dodala mluvčí s tím, že je nepravděpodobné, aby z dohody ještě sešlo.

Vztahy Rusko-Ukrajina se vyhrotily během svátků, kdy ruský provozovatel ropovodů Transněft obvinil ukrajinské politiky, že stanovili nepřijatelné podmínky pro tranzit ropy přes ukrajinský přístav Južny.

Prezident Transněfti Nikolaj Tokarev tehdy řekl, že Ukrajina požádala Rusko, aby zaplatilo vyšší částku za tranzit ropy a zvýšila i požadavky týkající se minimálně garance přepraveného objemu ropy. Tyto podmínky však podle něj nelze přijmout. "Pokud na nich budou trvat, budeme přehodnocovat možnosti dodávek," uvedl Tokarev.

Při dotazu na důvod sporu uvedl, že se jedná čistě o politický problém způsobený Ukrajinou.

Spor poplašil evropské politiky; na ruském plynu a ropě je většina zemí přímo závislá. "Jde o situaci, která je nebezpečná pro Slovensko, ale i Česko, Maďarsko a další země napojené na ropovod Družba," uvedl slovenský premiér Robert Fico.

Česká republika sice má alternativní cesty, jak ropu dopravit. Výpadky z Ruska by ovšem byly na úkor ceny, protože podobně jako v roce 2008 by se většina ropy dodávala přes Ingolstadt (ropovod IKL z Německa), což je dražší než přes ropovod Družba.

Zcela v klidu ještě nemůže být Německo a Polsko, kam ropa teče přes Bělorusko.

Nová smlouva Moskva-Minsk totiž uzavřena dosud nebyla. Vysoký státní úředník ruského ministerstva energetiky Igor Sešin nicméně oznámil, že i ta by mohla být ještě do konce letošního roku hotova.

 

Právě se děje

Další zprávy