Ukrajina dnes volí. Nad oranžovou revolucí padá opona

Martin Novák Martin Novák
17. 1. 2010 16:34
Naděje prezidenta Viktora Juščenka asi skončí už v prvním kole
Viktor Janukovyč s volebním lístkem.
Viktor Janukovyč s volebním lístkem. | Foto: Reuters

Kyjev - Pět let po oranžové revoluci, která vynesla do prezidentského křesla Viktora Juščenka, dnes Ukrajinci znovu volí hlavu státu.

Mnohé je ale po pěti letech jinak. Tehdejší hrdina statisícových davů Juščenko má podle průzkumů velmi malou podporu a sotva postoupí do druhého kola.

Šance stát se prezidentem tak mají dva Juščenkovi rivalové. Jeho soupeř z roku 2004 Viktor Janukovyč a Juščenkova spolubojovnice z roku 2004 Julija Tymošenková, s níž se ovšem dávno rozhádal a nemohou se navzájem vystát.

Volební místnosti se pro 36 milionů oprávněných voličů zavřou v devatenáct hodin středoevropského času, předběžné výsledky budou známy pozdě večer. Volební účast je podle prvních zpráv o něco vyšší, než se očekávalo. Zřejmě přesáhne šedesát procent oprávněných voličů.

Bývalý vězeň versus Putin v sukni

Posle prvního odhadu, zveřejněného po čtvrté hodině ruskou agenturou Interfax na základě průzkumu u volebních místností, získá Janukovyč 36 procent hlasů a Tymošenková 20 procent. Oba tak postoupí do druhé kola, které se koná 7.února.

Navzájem se oba favorité častují urážkami a ostrými výpady, jak je na Ukrajině v posledních letech v nejvyšší politice zvykem.

Devětačtyřicetiletá Tymošenková nazvala Janukovyče zbabělcem, protože se s ní odmítl utkat v televizní diskusi. Prohlásila také, že nemá dostatečné vzdělání a znovu připomněla, že jako mladík v sedmdesátých letech seděl ve vězení za krádež a ublížení na zdraví.

Viktor Juščenko u voleb.
Viktor Juščenko u voleb. | Foto: Reuters

Několik dní před volbami prohlásila, že udělá jako prezidentka vše pro to, aby za pět let v době příštích voleb Ukrajina už byla členem Evropské unie. S Ruskem chce dobré vztahy, není k němu tolik kritická jako Juščenko.

Devětapadesátiletý Janukovyč je více proruský než proevropský, ostatně nedávno vystoupil jako host na sjezdu Putinovy strany Jednotné Rusko. Putin na oplátku prohlásil, že za nejbližšího partnera na ukrajinské politické scéně považuje Janukovyčovu Stranu regionů.

Paradoxně ale Janukovyč v kampani označil svoji soupeřku za Putina v sukni. Pokud se prý premiérka stane prezidentkou, zavede na Ukrajině autoritářštější režim, podobný tomu ruskému. Někteří Ukrajinci se ovšem obávají téhož v případě, že vyhraje Janukovyč.

Ten považuje dobré vztahy s Ruskem pro Ukrajinu - zejména její  hospodářství - za životně důležité a měly by být prioritou. Vstupu do Evropské unie se nebrání, ale tvrdí, že v nejbližších letech není vzhledem ke stavu ukrajinské ekonomiky reálný.

Ukrajina v NATO? Nikdy 

Je kategoricky proti členství Kyjeva v  NATO. V kampani zdůrazňoval, že Ukrajina musí být "neutrální" zemí.

Tymošenková ve volební místnosti. Do druhého kola by podle průzkumů měla projít.
Tymošenková ve volební místnosti. Do druhého kola by podle průzkumů měla projít. | Foto: Reuters

Dnes ráno volil v Kyjevě mezi prvními a hýřil optimismem. "Hlasoval jsem za změnu k lepšímu. Jsem si jistý, že Ukrajinci si přejí změnu a že začíná nová etapa v dějinách země," řekl podle deníku Ukrajinskaja Pravda.

V prvním kole by měl podle předpokladů vyhrát Janukovyč, který má v zádech většinu na průmyslovém jihu a východě země. Tam většina obyvatel hovoří rusky a Janukovyč slibuje, že prosadí na celostátní úrovni rovnoprávnost ruštiny s ukrajinštinou.

V zádech má politik také některé vlivné průmyslníky, kteří kontrolují strategické podniky. K nejznámějším patří nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, který kontroluje velkou část ukrajinské produkce uhlí i oceli a stejně jako Janukovyč pochází z Doněcku.

Volby jsou pro něj příležitostí k pomstě za rok 2004. Tehdy jej podporoval tehdejší ukrajinský prezident Leonid Kučma i Rusko, ale průzkumy hovořily pro Juščenka.

Bude se zase podvádět? 

Poté, co byl vítězem druhého kola vyhlášen Janukovyč, vyšly statisíce lidí do ulic a rozhořely se obrovské protesty. Vyšlo najevo, že lidé z ministerstva vnitra a představitelé režimu, kteří si nepřáli zvolení Juščenka, měli přístup do počítačové sítě Ústřední volební komise a upravovali výsledky.

Pracovnice úklidové čety před bilboardem Julije Tymošenkové v Kejevě.
Pracovnice úklidové čety před bilboardem Julije Tymošenkové v Kejevě. | Foto: Reuters

Na jihu a východě Ukrajiny se také objevily podezřelé machinace s hlasy přímo ve volebních místnostech. Soud volby anuloval a nařídil nové hlasování. V tom už Juščenko zvítězil.

Tento scénář je tentokrát nepravděpodobný, ale Tymošenková i Janukovyč se navzájem obviňují ze snahy zmanipulovat volby a upravit výsledky ve svůj prospěch.

Podle průzkumů si ani velká část ukrajinských voličů není jistá, zda se tentokrát hlasování obejde bez podvodů.

Letošní volby zastihly Ukrajinu ve velmi špatné hospodářské situaci. Ekonomika se loni propadla o patnáct procent, krize zasáhla ocelářský průmysl. Vláda vyjednala s Mezinárodním měnovým fondem půjčku šestnácti miliard dolarů, ale podle expertů i tento rok stejně jako ten následující budou pro Ukrajince velmi těžké.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy