Ukrajina dnes volí. Nad oranžovou revolucí padá opona

Martin Novák Martin Novák
17. 1. 2010 16:34
Naděje prezidenta Viktora Juščenka asi skončí už v prvním kole
Viktor Janukovyč s volebním lístkem.
Viktor Janukovyč s volebním lístkem. | Foto: Reuters

Kyjev - Pět let po oranžové revoluci, která vynesla do prezidentského křesla Viktora Juščenka, dnes Ukrajinci znovu volí hlavu státu.

Mnohé je ale po pěti letech jinak. Tehdejší hrdina statisícových davů Juščenko má podle průzkumů velmi malou podporu a sotva postoupí do druhého kola.

Šance stát se prezidentem tak mají dva Juščenkovi rivalové. Jeho soupeř z roku 2004 Viktor Janukovyč a Juščenkova spolubojovnice z roku 2004 Julija Tymošenková, s níž se ovšem dávno rozhádal a nemohou se navzájem vystát.

Volební místnosti se pro 36 milionů oprávněných voličů zavřou v devatenáct hodin středoevropského času, předběžné výsledky budou známy pozdě večer. Volební účast je podle prvních zpráv o něco vyšší, než se očekávalo. Zřejmě přesáhne šedesát procent oprávněných voličů.

Bývalý vězeň versus Putin v sukni

Posle prvního odhadu, zveřejněného po čtvrté hodině ruskou agenturou Interfax na základě průzkumu u volebních místností, získá Janukovyč 36 procent hlasů a Tymošenková 20 procent. Oba tak postoupí do druhé kola, které se koná 7.února.

Navzájem se oba favorité častují urážkami a ostrými výpady, jak je na Ukrajině v posledních letech v nejvyšší politice zvykem.

Devětačtyřicetiletá Tymošenková nazvala Janukovyče zbabělcem, protože se s ní odmítl utkat v televizní diskusi. Prohlásila také, že nemá dostatečné vzdělání a znovu připomněla, že jako mladík v sedmdesátých letech seděl ve vězení za krádež a ublížení na zdraví.

Viktor Juščenko u voleb.
Viktor Juščenko u voleb. | Foto: Reuters

Několik dní před volbami prohlásila, že udělá jako prezidentka vše pro to, aby za pět let v době příštích voleb Ukrajina už byla členem Evropské unie. S Ruskem chce dobré vztahy, není k němu tolik kritická jako Juščenko.

Devětapadesátiletý Janukovyč je více proruský než proevropský, ostatně nedávno vystoupil jako host na sjezdu Putinovy strany Jednotné Rusko. Putin na oplátku prohlásil, že za nejbližšího partnera na ukrajinské politické scéně považuje Janukovyčovu Stranu regionů.

Paradoxně ale Janukovyč v kampani označil svoji soupeřku za Putina v sukni. Pokud se prý premiérka stane prezidentkou, zavede na Ukrajině autoritářštější režim, podobný tomu ruskému. Někteří Ukrajinci se ovšem obávají téhož v případě, že vyhraje Janukovyč.

Ten považuje dobré vztahy s Ruskem pro Ukrajinu - zejména její  hospodářství - za životně důležité a měly by být prioritou. Vstupu do Evropské unie se nebrání, ale tvrdí, že v nejbližších letech není vzhledem ke stavu ukrajinské ekonomiky reálný.

Ukrajina v NATO? Nikdy 

Je kategoricky proti členství Kyjeva v  NATO. V kampani zdůrazňoval, že Ukrajina musí být "neutrální" zemí.

Tymošenková ve volební místnosti. Do druhého kola by podle průzkumů měla projít.
Tymošenková ve volební místnosti. Do druhého kola by podle průzkumů měla projít. | Foto: Reuters

Dnes ráno volil v Kyjevě mezi prvními a hýřil optimismem. "Hlasoval jsem za změnu k lepšímu. Jsem si jistý, že Ukrajinci si přejí změnu a že začíná nová etapa v dějinách země," řekl podle deníku Ukrajinskaja Pravda.

V prvním kole by měl podle předpokladů vyhrát Janukovyč, který má v zádech většinu na průmyslovém jihu a východě země. Tam většina obyvatel hovoří rusky a Janukovyč slibuje, že prosadí na celostátní úrovni rovnoprávnost ruštiny s ukrajinštinou.

V zádech má politik také některé vlivné průmyslníky, kteří kontrolují strategické podniky. K nejznámějším patří nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, který kontroluje velkou část ukrajinské produkce uhlí i oceli a stejně jako Janukovyč pochází z Doněcku.

Volby jsou pro něj příležitostí k pomstě za rok 2004. Tehdy jej podporoval tehdejší ukrajinský prezident Leonid Kučma i Rusko, ale průzkumy hovořily pro Juščenka.

Bude se zase podvádět? 

Poté, co byl vítězem druhého kola vyhlášen Janukovyč, vyšly statisíce lidí do ulic a rozhořely se obrovské protesty. Vyšlo najevo, že lidé z ministerstva vnitra a představitelé režimu, kteří si nepřáli zvolení Juščenka, měli přístup do počítačové sítě Ústřední volební komise a upravovali výsledky.

Pracovnice úklidové čety před bilboardem Julije Tymošenkové v Kejevě.
Pracovnice úklidové čety před bilboardem Julije Tymošenkové v Kejevě. | Foto: Reuters

Na jihu a východě Ukrajiny se také objevily podezřelé machinace s hlasy přímo ve volebních místnostech. Soud volby anuloval a nařídil nové hlasování. V tom už Juščenko zvítězil.

Tento scénář je tentokrát nepravděpodobný, ale Tymošenková i Janukovyč se navzájem obviňují ze snahy zmanipulovat volby a upravit výsledky ve svůj prospěch.

Podle průzkumů si ani velká část ukrajinských voličů není jistá, zda se tentokrát hlasování obejde bez podvodů.

Letošní volby zastihly Ukrajinu ve velmi špatné hospodářské situaci. Ekonomika se loni propadla o patnáct procent, krize zasáhla ocelářský průmysl. Vláda vyjednala s Mezinárodním měnovým fondem půjčku šestnácti miliard dolarů, ale podle expertů i tento rok stejně jako ten následující budou pro Ukrajince velmi těžké.

 

Právě se děje

Další zprávy