Kyjev - V ukrajinském hlavním městě o víkendu desetitisíce lidí demonstrovaly na podporu dvěma soupeřům: prezidentu Juščenkovi i premiéru Janukovyčovi.
Prozápadní prezident Juščenko před svými příznivci obvinil vládnoucí levicovou koalici z porušování slibů a snahy o uzurpování moci, a pohrozil rozpustit parlament a vypsat předčasné volby, pokud se situace nezmění. Oznámily to dnes světové agentury.
"Pokud se práce vlády nevrátí do ústavního rámce, podepíšu dekrety rozpouštějící parlament," prohlásil Juščenko. "Říkám otevřeně, že jsem k takovému kroku připraven," dodal za potlesku okolí.
Podle agentury AP by ale takový krok mohl Ukrajinu uvrhnout do politické krize, zvláště kdyby Janukovyčův tábor odmítl prezidentský dekret o rozpuštění parlamentu uznat. Vládní koalice totiž popírá, že by ústava dávala prezidentovi právo rozpouštět vládu podle svého uvážení.
Davy dělí pár set metrů
Avšak kdyby prezident ustoupil od snahy rozpustit zákonodárný sbor, mohl by ztratit podporu svých přívrženců a dostat se do politické izolace.
Juščenkova strana Naše Ukrajina dnes přijala rezoluci vyzývající prezidenta, aby rozpustil Nejvyšší radu (parlament). Jeho spojenci z dob Oranžové revoluce pak svolali přívržence na náměstí Nezávislosti, aby hlavu státu v tomto směru povzbudili.
Prezidenta podpořila i Julija Tymošenková, bývalá ukrajinská premiérka. "Rozpustit parlament není jen prezidentovým právem," řekla Tymošenková na stejném místě jako ve dnech oranžové revoluce. "Rozpustit toto zkorumpované, falešné shromáždění je jeho povinností a pak vypsat otevřené, spravedlivé volby, ve kterých nepochybně zvítězí demokratické síly," prohlásila.
Juščenkovi přívrženci se začali na náměstí shromažďovat odpoledne, ti Janukovyčovi ve stejné době demonstrovali jen o několik set metrů dále, na Evropském náměstí. Obdobné demonstrace se konaly již v pátek.
Přeběhlíci jsou všude
Politickou situaci vyostřil nedávný přechod desítky poslanců z prezidentova tábora do vládního, ačkoli to zákon zakazuje. Ten poslancům přikazuje zůstat v té straně, za kterou byli zvoleni; také ústava umožňuje vytvářet koalice jen na základě stranických parlamentních skupin, nikoli jednotlivců či odštěpených skupinek.
Janukovyč tak má nyní k dispozici asi 260 poslanců z 450, a jeho tábor vyhlašuje, že jich brzy bude mít už 300. To by vládní koalici stačilo na přehlasování prezidentských vet a umožňovalo přijmout změnu ústavy.
Juščenko a Janukovyč se dělí o moc od srpna 2006. Od té doby mezi nimi hoří spor o rozdělení kompetencí mezi prezidentem, parlamentem a vládou, v němž se Juščenko stále častěji dostává do defenzivy. Mocenský konflikt přiostřuje ústava přijatá v období oranžové revoluce, která oklešťuje moc prezidenta ve prospěch vlády a parlamentu (tehdy Juščenko bojoval proti postkomunistickému prezidentu Leonidu Kučmovi), nicméně některé důležité otázky politického systému neřeší.