Kampala – Uganda v loňském roce přijala každý den více uprchlíků, než kolik jich mnoho bohatých evropských států přijalo za celý rok. Tato africká země jim přitom zaručila základní svobody a poskytla i možnost zaměstnání. S odkazem na zprávu Norské rady pro uprchlíky (NRC) to ve středu uvedla agentura Reuters.
"Evropa by se od Ugandy a jiných afrických států, které nechávají své hranice otevřené v souladu s úmluvou o uprchlících, mohla leccos přiučit, místo toho, aby se zaměřovala na instalaci ostnatých drátů a budování hraničních zdí," řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.
Loni uprchlo z Jižního Súdánu do sousední Ugandy asi 489 000 lidí, což je výrazně více než 362 000 osob, které se ve stejném období dostaly přes Středozemní moře do Evropy, uvedla NRC s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Organizace na ochranu lidských práv čím dál častěji upozorňují na porušování úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951 ze strany některých evropských států. Podle těchto organizací některé evropské státy proti uprchlíkům používají slzný plyn a oplocují své hranice.
V roce 2015 a začátkem roku 2016 přišlo do Evropy 1,3 milionu uprchlíků, což vyvolalo u mnoha států obavy ohledně toho, jak se s velkým přísunem lidí vyrovnat.
Americký prezident Donald Trump ve středu vydal exekutivní příkaz ke stavbě zdi na mexické hranici dlouhé 3200 kilometrů. V minulosti také slíbil, že dočasně zastaví přísun uprchlíků do USA.
"Populističtí politici v lidech vyvolávají strach a navzdory faktům tvrdí, že všichni uprchlíci chtějí do Spojených států a do Evropy... Taková tvrzení nemohou být vzdálenější pravdě," řekl Egeland s tím, že chudé a středně bohaté státy poskytují útočiště devíti z deseti vysídlených osob ve světě.
Většina z těchto lidí podle něj chce totiž zůstat co nejblíže ke svým domovům v naději, že se jednou vrátí. Egeland Ugandu pochválil za to jak se chová k uprchlíkům. Podle něj jim dává možnosti místo toho, aby je držela v nejistotě.
Uganda dává uprchlíkům právo pracovat, povoluje jim v zemi volný pohyb, poskytuje jim stejné služby jako lidem s ugandským občanstvím a dává jim malý kus půdy k obdělávání.