U Libye zemřelo na moři až 300 uprchlíků

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2015 11:19
Tragédie se stala začátkem týdne, informovala OSN. Ztroskotané lodě byly dvě nebo tři.
Jen loni do Itálie zamířilo přes 150 000 běženců.
Jen loni do Itálie zamířilo přes 150 000 běženců. | Foto: Jan Langer

Lampedusa - U pobřeží Libye začátkem týdne ztroskotaly dvě až tři lodě s uprchlíky.

Zahynulo či se pohřešuje kolem 300 lidí, oznámila mluvčí italské pobočky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Záchranáři nalezli pouze devět živých - jednoho Malijce a jednoho Senegalce na jedné lodi a sedm lidí, včetně jednoho nezletilce, na druhé lodi.

Imigranti uvedli, že z Libye vypluli v sobotu a na moři s nimi byla ještě třetí loď.

Chatrná plavidla se podle ČTK převrátila v bouři kvůli vysokým vlnám.

Na jednom bylo 105 a na druhém 107 uprchlíků. OSN na základě výpovědi předpokládá, že stejný počet byl i na údajné třetí lodi.

Statisíce běženců, tisíce mrtvých

Středozemní moře se v posledních letech stalo místem, kde na cestě za lepším životem zemřely tisíce lidí. Jen za loňský rok OSN uvádí nejméně 3419 mrtvých.

Většina nelegálních migrantů míří do Itálie, a to právě od afrických břehů. Za rok 2014 jich úřady napočítaly přes 150 tisíc. Od listopadu u italských břehů operují plavidla evropské agentury Frontex pod hlavičkou operace Triton.

Řada odborníků a organizací to kritizuje, jelikož aktivity evropské agentury Frontex jsou podle nich zaměřeny na ochranu hranic, a ne na záchranu lidských životů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy