Opuštěná loď se stovkami uprchlíků doplula do Itálie

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2015 17:43
Nákladní loď Ezadeen opustila posádka na širém moři. S dopravou lodi do jihoitalského přístavu pomohlo islandském plavidlo Tyr. Většina pasažérů pochází ze Sýrie.
Loď s uprchlíky, kterou opustila posádka.
Loď s uprchlíky, kterou opustila posádka. | Foto: Reuters

Corigliano Calabro - Do jihoitalského přístavu Corigliano Calabro dorazila v noci na sobotu nákladní loď Ezadeen s 360 uprchlíky, kterou v minulých dnech opustila její posádka na širém moři. Loď odtáhlo do přístavu za asistence italského vojenského námořnictva islandské plavidlo Tyr z mise Triton, kterou řídí agentura EU pro kontrolu hranic Frontex.

První zprávy hovořily o zhruba 450 uprchlících. Italské námořnictvo po prohledání lodi upřesnilo, že na palubě bylo 360 osob, a to 232 mužů, 54 žen a 74 dětí. Všichni jsou prý v dobrém zdravotním stavu. Syřanů bylo podle místní italské prefektury na palubě 359. Z nich 42 bylo žen a 62 dětí včetně osmi bez doprovodu.

Podle policejního šéfa v provincii Cosenza Luigiho Liguoriho běženci vypověděli, že členy posádky viděli vždy jen se zahalenými obličeji. Úřady prý doufají, že datový záznamník plavidla odhalí jeho přesnou trasu.

Podle prefekta Cozenzy syrští běženci nejdřív přiletěli do Turecka letadlem z Libanonu a 31. prosince se v Turecku nalodili na Ezadeem.

Loď se dostala do kalábrijského přístavu v pátek kolem jedenácté večer. Podle velitele pobřežní stráže Filippa Mariniho většina z přistěhovalců zřejmě pochází ze Sýrie a loď s nimi podle všeho vyplula z Turecka.

Loď Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone vyslala ve čtvrtek nouzový signál poté, co ji opustila posádka tvořená převaděči běženců. Plavidlo s porouchanými motory se stalo zcela neovladatelným a hrozilo, že se rozbije o břehy jižní Itálie.

Uprchlíci zamíří do útulků

Letoun italské pobřežní stráže ji objevil, když se nacházela asi 150 kilometrů od italského pobřeží, a to díky nouzovému signálu, který vyslala jedna z cestujících. Záchranný tým v pátek dostal s pomocí vrtulníku na palubu šest příslušníků pobřežní stráže, kteří dokázali plavidlo stabilizovat.

Stráž pak povolala na pomoc už zmíněnou islandskou loď Tyr, která byla v oblasti nejblíže.

V přístavu byl vztyčen velký stan, kam si zachránění uprchlíci mohli dojít pro potraviny a vodu. Italská média uvedla, že po ověření dokumentů budou uprchlíci rozděleni do provizorních útulků a poté se budou zkoumat jejich žádosti o azyl.

Jde už o druhý podobný incident v posledních dnech, kdy se uprostřed moře ocitla loď s uprchlíky bez posádky. V úterý musela italská pobřežní stráž zasahovat na lodi Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou.

Na její palubě bylo skoro 800 uprchlíků také převážně ze Sýrie. Posádka, kterou taktéž tvořili pašeráci lidí, ji ale ještě před doplutím k Itálii opustila.

Brutální pašerácké metody

Podle agentury Frontex, která kvůli přílivu nelegálních běženců od začátku listopadu monitoruje italské pobřežní vody, jsou "lodě duchů" plující bez posádky další brutální metodou pašeráků lidí.

Kolem nelegálních transportů uprchlíků přes moře se podle agentury rozjel obrovský, mnohamilionový byznys. Uprchlíci musí za cestu přes moře zaplatit po tisících eur nebo dolarů a pašerákům se pak vyplatí pronajmout loď, kterou následně nechají napospas osudu.

Také podle Mariniho jsou nejnovější případy dokladem alarmujícího trendu. "Je to rozhodně velmi nebezpečné, protože loď bez řízení je jako bomba, která narazí na útesy," řekl.

Italské úřady se obávají, že tato nová praxe by mohla výrazně zvýšit počty přijíždějících přistěhovalců, které jsou již nyní velmi vysoké. Za loňský rok italské námořnictvo a letectvo našlo u italských břehů více než 170 tisíc nelegálních přistěhovalců.

Podle italských úřadů zaplatili migranti za svůj transport do Evropy 4000 až 8000 dolarů (92 až 185 tisíc korun).

 

Právě se děje

Další zprávy