Řím - Další loď s uprchlíky v pátek ztroskotala u Libye. Pohřešují se desítky lidí. Jde o třetí neštěstí v posledních třech dnech. Od středy zahynuly tři až čtyři desítky běženců.
V průběhu dneška italská pobřežní stráž vyzvedla při sérii zásahů z vln Středozemního moře více než 2000 běženců. Od pondělí jich tak bylo zachráněno na 14 tisíc.
Podle agentury AFP je důvodem znovu přetížení lodi. Tentokrát se potopilo rybářské plavidlo. Italská pobřežní stráž informovala, že dostala naléhavou žádost o pomoc z lodi převážející údajně 350 lidí. Italské námořnictvo následně oznámilo, že zachránilo 130 trosečníků a po dalších usilovně pátrá.
Záchranáři zasahovali v moři celkem 17krát. Ve čtvrtek podnikli 22 různých zásahů a zachránili 4000 lidí.
Při čtvrtečním neštěstí zemřelo dvacet až třicet lidí a zachráněno jich bylo asi 80. Ve středu se v této oblasti převrátilo rybářské plavidlo s uprchlíky a pět z nich přišlo o život. Lidé, kteří přežili, nicméně řekli zástupcům Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), že z jejich lodi mohlo zahynout až 100 lidí, kteří zůstali uvěznění uvnitř plavidla.
Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily. Řecké pobřežní hlídky zadržely jihovýchodně od Kréty člun s 65 běženci. Zatkly přitom dva převaděče - Ukrajince a Egypťana, upozornila řecká média.
Mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Římě v pátek řekl, že příliv tak vysokého počtu uprchlíků z Afriky je z pohledu posledních tří let vlastně normální. "Je to začátek sezóny," řekl s tím, že oproti loňskému roku je množství běženců zatím nižší.
V letech 2014 a 2015 dorazilo k italským břehů více než 320 tisíc migrantů a odhadem jich podle IOM 7000 přišlo o život. Letos jich podle dnešního vyjádření zástupců organizace zahynulo kolem 1475.