Má se čeho bát, vzkázal Kaczyński Tuskovi, ten to odmítl. Předseda Evropské rady vypovídal u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2017 21:03
Donald Tusk začal ve čtvrtek vypovídal jako svědek v případu letecké katastrofy u Smolenska, při které v roce 2010 zemřel tehdejší prezident Lech Kaczyński. Bratr Lecha a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński mu pohrozil, že se "má čeho bát". Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady podle něj postupoval ve vyšetřování katastrofy tak, aby nepoškodil rusko-polské vztahy. Upozornil, že se na Tuska vztahují polské zákony stejně jako na každého občana. Ten však odvětil, že se Kaczyńského nebojí a vyčetl současnému vedení země, že se snaží justici zneužívat proti politickým soupeřům.
Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.
Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava - Bývalý polský premiér, předseda Evropské rady Donald Tusk začal ve čtvrtek dopoledne vypovídat jako svědek na prokuratuře ve Varšavě ohledně letecké katastrofy u Smolenska, kde v dubnu 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

"Má se čeho bát," prohlásil na Tuskovu adresu bratr mrtvého prezidenta, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

"Loajálně jsem řekl (německé kancléřce Angele) Merkelové, že s Donaldem Tuskem to může dopadnout různě - aby na to brala zřetel, pokud ho podporuje (jako kandidáta) na předsedu Evropské rady. Nevzala to na vědomí," prohlásil Kaczyński v katolické televizi Trwam.

Zdůraznil současně, že polské zákony se na Tuska vztahují jako na každého občana.

"Nemám se čeho bát, Kaczyński mě nezastraší," odvětil Tusk a vyčetl současnému vedení země, že se snaží justici zneužívat proti politickým soupeřům.

Expremiér je vyslýchán na prokuratuře již podruhé, tentokráte se má výslech týkat pochybení při pitvách obětí smolenské katastrofy; dodatečně se totiž přišlo na záměnu těl v rakvích.

"Rodinám zakázali otvírat rakve a k tomu musely být nějaké důvody. A důvodem bylo, že se báli skandálu, protože by zatížil polsko-ruské vztahy. Udržování dobrých vztahů za každou cenu - navzdory tak strašlivé události - mělo posloužit k tomu, aby se Donald Tusk stal někým velmi důležitým v EU," tvrdil Kaczyński v televizi.

Následně dodal, že případný konflikt s Ruskem by Tuskovi zmařil šance na získání nejdůležitějšího křesla v unii, ze kterého ovšem "Polsko naprosto nic nemá", a tak jde jen o "projev úplné privatizace politiky".

Politický boj

Tusk podstoupil osmihodinový výslech na prokuratuře již 19. dubna. Podrobnosti sdělit nesměl, nicméně zdůraznil, že "celá záležitost má mimořádně politický charakter". Davu příznivců, který na něj před sídlem prokuratury čekal a poděkoval za podporu a ujistil je, že má svědomí čisté. 

Tusk také v dubnu nevypovídal jako podezřelý, pouze jako svědek. Nicméně mnozí jeho předvolání k výslechu považovali za součást očividné snahy polské vlády a šéfa PiS Kaczyńského zdiskreditovat Tuska jako politického soupeře spojováním s různými skandály.

Prokuratura je v Polsku podřízena ministru spravedlnosti, který plní roli generálního prokurátora.

Předvolání k výslechu přišlo záhy po zvolení Tuska šéfem Evropské rady, kterému se Kaczyński prostřednictvím premiérky Beaty Szydlové usilovně, ale marně snažil zabránit. Chystané Tuskovo potupení předvoláním k výslechu se ale podle opozičních médií zvrtlo v demonstraci, když na varšavském nádraží Tuska na jaře vítaly stovky stoupenců mávajících vlajkami EU.

 

Právě se děje

Další zprávy