Turistika ve stínu raket: Kim chce přestavět přístav v KLDR na luxusní resort, v okolí cvičí armáda

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
15. 10. 2017 14:09
Severokorejský vůdce Kim Čong-un chce přístav Wonsan přetvořit na turistický resort. Vybudovat zde chce luxusní obchodní dům i obří golfové hřiště. A to i přesto, že armáda nedaleko na pobřeží pravidelně uskutečňuje vojenská cvičení a provádí testy raket. Cestovní ruch je jedno z mála odvětví, na které zatím nejsou uvalené mezinárodní sankce. A právě tento fakt chce Kim využít při rozvoji speciální zóny, kterou hodlá vybudovat kolem přístavu. Zahraniční investory láká na lukrativní pobídky a daňová zvýhodnění. Zájem o investice však zatím nikdo neprojevil.
Cestování do Severní Koreje. Na odpalové pláži se sluní turisté | Video: Reuters

Pchjongjang - Severokorejský přístav Wonsan je neobvyklé místo. Zdejší moře lemuje deset písečných pláží, v okolí jsou historické památky, čtveřice minerálních pramenů i tuny léčivého bahna pro léčbu neuralgických onemocnění.

Na dovolenou sem rád jezdí i vůdce nejizolovanějšího státu světa Kim Čong-un.

Diktátor má s městem megalomanské plány. Rád by jej přetvořil na ráj turismu a zahraničních investic. Před nedávnem poblíž přístavu vybudoval lyžařský areál a letiště.

A to i bez ohledu na to, že severokorejská armáda nedaleko na pobřeží pravidelně uskutečňuje vojenská cvičení a provádí testy raket krátkého doletu.

Kim má v úmyslu třísettisícové město zásadním způsobem zmodernizovat a přitáhnout sem investory, kteří by své peníze vložili do cestovního ruchu. Ten je jednou z mála oblastí severokorejské ekonomiky nepostižených mezinárodními sankcemi.

"Pro cizince to může znít divoce, odpalovat rakety z míst, na nichž chce podporovat hospodářský rozvoj," říká Lim Eul-čul, expert na severokorejskou ekonomiku působící při Kjungnamské univerzitě v jihokorejském Masanu. "Ale právě tenhle způsob vládnutí Kim praktikuje," popisuje.

Severokorejské vedení si od rozvoje zdejší zvláštní turistické zóny, pokrývající 400 kilometrů čtverečních, slibuje mnohamiliardový příliv zahraničních investic.

Luxusní obchodní dům i golfové hřiště

Kim zde chce postavit luxusní obchodní dům za více než sedm milionů dolarů (přes sto čtyřicet milionů korun), golfové hřiště a do rozvoje centra města má v úmyslu investovat téměř dvě stě milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun). To vše s pomocí zahraničních peněz.

Severokorejský vůdce proto nelenil a na jaře tohoto roku poslal do španělského letoviska Marina d’Or poblíž Valencie a zábavního parku Terra Mitica v Benidormu, tematizujícího civilizace starověkého Egypta, Řecka a Říma, skupinu vládních úředníků, aby zde načerpali inspiraci.

O projekt ve Wonsanu ovšem zatím neprojevil zájem ani jediný zahraniční investor. Důvodem je právě pokračující jaderný program KLDR a zkoušky balistických raket. Vzhledem k tomu, že v nich chce Kim pokračovat, není jisté, zda OSN nakonec nezahrne do sankcí také oblast turismu.

Nové letiště u Wonsanu bylo dokončeno před dvěma lety, zatím ale slouží pouze vnitrostátní přepravě. Spojené státy nedávno zakázaly svým občanům cestovat do Severní Koreje a sankce nově znemožnily i tvorbu společných podniků se zahraničními partnery.

Plán rozvoje Wonsanu je ale pro Kima a severokorejské hospodářství životně důležitý.

Když se v roce 2011 dostal k moci, zdědil po svém otci společnost oficiálně řízenou armádními špičkami. Řadoví Korejci tehdy přežívali hlavně díky černému trhu.

A ačkoliv je KLDR státně řízenou ekonomikou, jen sedm z deseti obyvatel země není závislých na soukromém podnikání. Tvrdí to alespoň někdejší první tajemník severokorejské ambasády v Londýně Thae Jong-Ho, který zběhl v roce 2016 i s celou rodinou.

Pět milionů turistů "v blízké budoucnosti"

Kim plánuje, že již příští rok přitáhne do země milion turistů. Pět milionů ročně jich pak má být "v blízké budoucnosti".

Statistiky z posledních let přitom chybějí. Ještě v roce 2012 navštívilo KLDR 237 tisíc Číňanů, pak ale Peking přestal oficiální čísla zveřejňovat. Číňané tvoří 80 procent zahraničních turistů, zbytek jsou Rusové a obyvatelé západních zemí.

Jen pro srovnání - do Jižní Koreje loni přicestovalo osm milionů návštěvníků z Číny.

Korejský mořský institut, think-tank sídlící v jižní části Korejského poloostrova, odhaduje, že turismus generuje do státní pokladny KLDR pouhých 44 milionů dolarů, což je zanedbatelných 0,8 procenta severokorejského HDP.

Admirálové do plavek!

Samotný Wonsan je pestrý po všech stránkách.

Poblíž pozemku, určeného pro výstavbu golfového areálu, stojí komplex budov, které slouží jako prázdninová destinace rodin zaměstnanců instituce s názvem Bowibu. Jedná se o úřad spravující šestici severokorejských věznic a zajišťující tajné sledování severokorejských občanů.

Hned vedle se nachází sídlo obchodní společnosti Daesong zaměřující se na luxusní zboží, které dodává mimo jiné Kimovi a jeho rodině. O kus dál stojící budova je vyhrazena Korejské národní pojišťovací korporaci. Tu Evropská unie obvinila, že je zapletena do pojišťovacích podvodů.

Všechny tři instituce podléhají mezinárodnímu embargu, protože se podílely na financování Kimova jaderného programu.

Ve Wonsanu je samozřejmě na každém kroku přítomná armáda, byť ne tam, kde se pohybují zahraniční turisté. Její špičky se musí udržovat v náležité kondici.

V létě 2014 Kim na pláži před svým palácem přikázal několika zástupcům admirality, aby se svlékli do plavek a pak na důkaz své fyzické zdatnosti uplavali v zátoce deset kilometrů. Na záběrech státní televize tehdy Kim výkonu admirálů přihlížel u stolu, postaveného na písku a zastíněného bílým slunečníkem.

V dubnu tohoto roku se wonsanská pláž stala nedaleko nově postaveného letiště svědkem dělostřeleckého cvičení, které státní média popsala jako největší v dějinách země. Tři stovky houfnic tehdy ostřelovaly bílý terč umístěný na tři kilometry vzdáleném ostrůvku.

Je otázkou, co hodlá Kim s dělostřeleckou střelnicí podniknout. Pozorovat zdálky vojenská cvičení může být pro korejské vedení zábavné, turisté - zejména ti ze západních zemí - pro ně ale budou mít sotva pochopení.

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy