Damašek/Bagdád/Ankara - Letectvo turecké armády zaútočilo v noci na úterý v severním Iráku a v Sýrii. Podle armádního prohlášení při náletech zahynulo sedm desítek bojovníků separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která v těchto oblastech působí.
Irácké kurdské zdroje oznámily, že při těchto útocích byli zasaženi také iráčtí pešmergové a šest jich přišlo o život. V Sýrii si útoky vyžádaly životy 18 lidí, hlavně členů tamních kurdských milicí YPG.
Iráčtí pešmergové a YPG bojují proti islámským radikálům a Ankara je považuje za teroristy. Spojené státy z náletu vyjádřily hluboké znepokojení.
Turecká armáda označila pozice PKK na severu Iráku a v Sýrii za "teroristická hnízda". PKK údajně využívá tamní regiony k přesunům svých bojovníků, zbraní, výbušnin a munice do Turecka.
"Provedli jsme tyto nálety na základě mezinárodního zákona, abychom zničili tato teroristická hnízda, jež ohrožují bezpečnost, jednotu a celistvost Turecka. Teroristické cíle byly zasaženy," uvádí se v prohlášení turecké armády.
Vedení iráckého autonomního Kurdistánu oznámilo, že o život přišlo šest pešmergů, a turecké nálety odsoudilo jako nepřijatelné. Turecké letecké údery na své území odsoudila také irácká vláda, která je podle prohlášení považuje za "porušení mezinárodního práva a irácké suverenity". Nálety mají podle Bagdádu negativní vliv na boj proti terorismu. Irák zároveň vyzval Turecko, aby s ním boj proti PKK na iráckém území koordinovalo.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Ankara letecké údery nekoordinovala s koalicí vedenou Spojenými státy. "Vyjádřili jsme znepokojení přímo turecké vládě. Koalice ty nálety neschválila, vedly k nešťastným ztrátám na životech našich partnerských sil bojujících proti Islámskému státu," řekl Toner.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale uvedl, že Ankara o náletech informovala své spojence včetně USA a Ruska a také severoirácký autonomní Kurdistán. Podobné operace podle něj budou pokračovat, dokud nebudou teroristé zlikvidováni. Erdogan prý nedovolí, aby se ze severního Iráku stala základna teroristů z PKK.
PKK je řazena k teroristickým skupinám nejen v Turecku, ale i v USA a Evropské unii. Za autonomii Kurdů v Turecku bojuje tři desetiletí a v tomto konfliktu přišlo o život na 40 000 lidí.
V Iráku se turecké letectvo zaměřilo na oblast Sindžár, která je domovinou tamní jezídské menšiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už několik měsíců tvrdí, že PKK působí právě v této oblasti, vzdálené asi 110 kilometrů od turecké hranice, a že Ankara nedovolí, aby tam PKK rozšířila svou působnost.
Ankara považuje za teroristickou organizaci také YPG, i když se tyto oddíly podílejí na boji proti tzv. Islámskému státu a jsou spojenci mezinárodní koalice bojující v Sýrii.
Exilová organizace ochránců lidských práv (SOHR) tvrdí, že turecká letadla v noci zabila 18 bojovníků YPG a členů komunikačního centra této organizace. Útok byl namířen na objekty YPG u syrského města Málikíja, které se nachází poblíž turecké hranice.
SOHR upozornila, že jde o první bojovou operaci turecké armády od března, kdy Ankara ohlásila konec vojenských akcí na severu Sýrie. Turecko je zahájilo loni v srpnu jako tažení proti IS, avšak zaměřovalo se i na kurdské pozice.
Loni v listopadu turecká armáda rozmístila tanky a další obrněnou techniku v oblasti města Silopi ležícího na souběhu hranic Turecka, Sýrie a Iráku. Turecko má také několik set vojáků na irácké základně Bašika, kde se podle Ankary podílejí na výcviku iráckých vojáků. Vláda v Bagdádu ale s přítomností Turků nesouhlasí a požaduje stažení tureckých jednotek.