Zrušte nám víza, nebo pustíme uprchlíky do Evropy, hrozí znovu Turecko

Ondřej Houska Ondřej Houska
19. 4. 2017 11:08
Poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan těsně zvítězil v referendu o ústavních změnách, zesílily obavy, že by mohl vypovědět loňskou dohodu se zeměmi Evropské unie o zastavení migrace.
Uprchlíci vyráží z Turecka do Řecka, listopad 2015.
Uprchlíci vyráží z Turecka do Řecka, listopad 2015. | Foto: Reuters

Praha - Evropa je v nejistotě, jestli ji v příštích týdnech nezasáhne nová masová vlna uprchlíků.

Turecko by podle řady spekulací mohlo umožnit stovkám tisíc běženců vydat se z tureckého území na cestu na řecké ostrovy. Touto trasou do Evropy v letech 2015 a 2016 přišlo přes milion uprchlíků.

Poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan těsně zvítězil ve víkendovém referendu o ústavních změnách, zesílily obavy, že by mohl vypovědět loňskou dohodu se zeměmi Evropské unie o zastavení migrace.

Po jejím uzavření se počet uprchlíků a migrantů odcházejících z Turecka do Řecka téměř úplně zastavil. V Turecku žijí skoro tři miliony Syřanů, kteří tam uprchli před občanskou válkou.

Zrušením dohody už pohrozil turecký ministr pro vztahy s EU Ömer Celik. Vyzval unii, aby Turkům okamžitě přiznala právo cestovat na území svých členských zemí bez víz. "Pokud dostaneme zápornou odpověď, máme právo znovu posoudit a pozastavit všechny dohody," prohlásil Celik.

Země EU slíbily, že Turkům, kteří mají biometrické pasy, umožní přijet do Evropy bez víz na pobyty nepřesahující 90 dní. Turecko však nejdřív podle dohody musí splnit několik podmínek. A to stále neudělalo.

Ankara například neupravila svůj protiteroristický zákon, který podle kritiků využívá nejen k boji s terorismem, ale i k věznění novinářů a dalších politických odpůrců.

EU Turky varuje, že pokud podmínky nesplní, nemůžou se zrušením víz počítat. Takový vždy byl i postoj Česka: ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zdůrazňuje, že bez splnění všech podmínek Turci nárok na bezvízový styk nemají.

Tentokrát je to vážné

Diplomaté upozorňují, že v uplynulých měsících Turci vypovězením uprchlické dohody hrozili opakovaně, ale v praxi ji pořád plní.

Proud uprchlíků se navíc zastavil nejen díky dohodě s Tureckem, ale i poté, co Makedonie uzavřela svou hranici s Řeckem. Běženci tak mají jen malou naději, že se z Řecka dostanou dál do Evropy, kam směřují.

Současná turecká hrozba ale může být vážnější než ty předchozí. Řecko už proto podle deníku The Times chystá krizový plán pro případ, že by z tureckých břehů opět začali v masovém množství připlouvat uprchlíci.

"Naše obavy jsou reálné. Ale je otázkou, jestli bude Erdogan skutečně riskovat, že se změní v regionálního vyvrhele," řekl deníku nejmenovaný řecký činitel.

Vztahy mezi Tureckem a státy unie se po nedělním referendu dál vyostřují. Politici řady zemí EU kritizovali způsob, jakým referendum proběhlo. Podle mezinárodních pozorovatelů opozice zdaleka neměla v kampani stejné podmínky jako vládní tábor.

Němečtí nebo rakouští politici tak požadují, aby EU s Tureckem ukončila rozhovory o jeho budoucím členství v osmadvacítce. Ty se táhnou už řadu let a jsou jen formální, protože momentálně není vyhlídka na jejich úspěšné uzavření.

Turecký prezident Erdogan po referendu opět pohrozil, že v zemi obnoví trest smrti. To by nejspíš vedlo k okamžitému ukončení rozhovorů s EU. Prezident taky, jako už poněkolikáté, mluvil o možnosti vypsat referendum o tom, jestli by Turecko mělo o členství v EU usilovat, nebo ne.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy