Ruské a turecké letectvo provedly první společný útok v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
18. 1. 2017 15:30
Syrská armáda se brání ofenzívě bojovníků tzv. Islámského státu u města Dajr az-Zaur. Oblast kolem obklíčeného letiště ve středu bombardovala ruská letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Ruské a turecké letectvo podnikly ve středu svoji první společnou operaci v Sýrii.

Letouny bombardovaly pozice bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) u města al-Báb východně od Aleppa. Oznámil to generální štáb ruských ozbrojených sil.

V al-Bábu bojuje s Islámským státem povstalecká Svobodná syrská armáda, podporovaná Tureckem. Bitva ale trvá už několik týdnů a zatím se nepodařilo ozbrojence IS z města vytlačit.

Ruské bombardéry se rovněž zapojily do bojů o město Dajr-az Zaúr, kde Islámský stát obklíčil letiště kontrolované syrskou armádou.

Rusko se zapojilo do války na straně režimu prezidenta Bašára Asada v říjnu 2015 a po pádu východního Aleppa na konci minulého roku ohlásilo stažení části svých sil ze Sýrie.

Moskva a Ankara se sice rozcházejí v názoru na budoucnost Asada, od loňské schůzky prezidentů Vladimira Putina a Recepa Erdogana v Petrohradu ale v Sýrii spolupracují. Společně připravují mírové rozhovory v Astaně, kam mají příští týden přijet zástupci syrského režimu i opozice.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 19 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy