Ruské a turecké letectvo provedly první společný útok v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
18. 1. 2017 15:30
Syrská armáda se brání ofenzívě bojovníků tzv. Islámského státu u města Dajr az-Zaur. Oblast kolem obklíčeného letiště ve středu bombardovala ruská letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Ruské a turecké letectvo podnikly ve středu svoji první společnou operaci v Sýrii.

Letouny bombardovaly pozice bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) u města al-Báb východně od Aleppa. Oznámil to generální štáb ruských ozbrojených sil.

V al-Bábu bojuje s Islámským státem povstalecká Svobodná syrská armáda, podporovaná Tureckem. Bitva ale trvá už několik týdnů a zatím se nepodařilo ozbrojence IS z města vytlačit.

Ruské bombardéry se rovněž zapojily do bojů o město Dajr-az Zaúr, kde Islámský stát obklíčil letiště kontrolované syrskou armádou.

Rusko se zapojilo do války na straně režimu prezidenta Bašára Asada v říjnu 2015 a po pádu východního Aleppa na konci minulého roku ohlásilo stažení části svých sil ze Sýrie.

Moskva a Ankara se sice rozcházejí v názoru na budoucnost Asada, od loňské schůzky prezidentů Vladimira Putina a Recepa Erdogana v Petrohradu ale v Sýrii spolupracují. Společně připravují mírové rozhovory v Astaně, kam mají příští týden přijet zástupci syrského režimu i opozice.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy