Ruské a turecké letectvo provedly první společný útok v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
18. 1. 2017 15:30
Syrská armáda se brání ofenzívě bojovníků tzv. Islámského státu u města Dajr az-Zaur. Oblast kolem obklíčeného letiště ve středu bombardovala ruská letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Ruské a turecké letectvo podnikly ve středu svoji první společnou operaci v Sýrii.

Letouny bombardovaly pozice bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) u města al-Báb východně od Aleppa. Oznámil to generální štáb ruských ozbrojených sil.

V al-Bábu bojuje s Islámským státem povstalecká Svobodná syrská armáda, podporovaná Tureckem. Bitva ale trvá už několik týdnů a zatím se nepodařilo ozbrojence IS z města vytlačit.

Ruské bombardéry se rovněž zapojily do bojů o město Dajr-az Zaúr, kde Islámský stát obklíčil letiště kontrolované syrskou armádou.

Rusko se zapojilo do války na straně režimu prezidenta Bašára Asada v říjnu 2015 a po pádu východního Aleppa na konci minulého roku ohlásilo stažení části svých sil ze Sýrie.

Moskva a Ankara se sice rozcházejí v názoru na budoucnost Asada, od loňské schůzky prezidentů Vladimira Putina a Recepa Erdogana v Petrohradu ale v Sýrii spolupracují. Společně připravují mírové rozhovory v Astaně, kam mají příští týden přijet zástupci syrského režimu i opozice.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy