Ruské a turecké letectvo provedly první společný útok v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
18. 1. 2017 15:30
Syrská armáda se brání ofenzívě bojovníků tzv. Islámského státu u města Dajr az-Zaur. Oblast kolem obklíčeného letiště ve středu bombardovala ruská letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Ruské a turecké letectvo podnikly ve středu svoji první společnou operaci v Sýrii.

Letouny bombardovaly pozice bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) u města al-Báb východně od Aleppa. Oznámil to generální štáb ruských ozbrojených sil.

V al-Bábu bojuje s Islámským státem povstalecká Svobodná syrská armáda, podporovaná Tureckem. Bitva ale trvá už několik týdnů a zatím se nepodařilo ozbrojence IS z města vytlačit.

Ruské bombardéry se rovněž zapojily do bojů o město Dajr-az Zaúr, kde Islámský stát obklíčil letiště kontrolované syrskou armádou.

Rusko se zapojilo do války na straně režimu prezidenta Bašára Asada v říjnu 2015 a po pádu východního Aleppa na konci minulého roku ohlásilo stažení části svých sil ze Sýrie.

Moskva a Ankara se sice rozcházejí v názoru na budoucnost Asada, od loňské schůzky prezidentů Vladimira Putina a Recepa Erdogana v Petrohradu ale v Sýrii spolupracují. Společně připravují mírové rozhovory v Astaně, kam mají příští týden přijet zástupci syrského režimu i opozice.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Slovenský nejvyšší soud zpřísnil trest vrahovi Kuciaka o dva roky

Slovenský nejvyšší soud ve středu zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Obžalovanému Miroslavu Marčekovi vyměřil 25 let vězení, tedy o dva roky více než soud první instance, před kterým se Marček k vraždám už dříve přiznal. Přísnější trest žádal prokurátor.

Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat. Bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu, nad kým slovenské soudy v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země vynesly pravomocný rozsudek.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Na hladině Bečvy se znovu objevila pěna a uhynulé ryby

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Inspektoři pro životní prostředí míří na místo.

před 23 minutami

Policie navrhla obžalovat 16 lidí a 5 firem v kauze Via Chem

Královéhradecká krajská policie navrhla obžalovat 16 lidí a pět firem v kauze kolem společnosti Via Chem Group a manipulací insolvenčních řízeních se škodou přes 161 milionů korun. Spis po téměř pětiletém vyšetřování policie s návrhem na podání obžaloby poslala na Vrchní státní zastupitelství v Praze. 

Podle dřívějších informací jsou mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková. Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili jej za nesmyslné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy