Foto: Před sto lety Turci odstartovali boj za nezávislost. Britové Atatürka podcenili

Přesně před sto lety, 19. května 1919, začal turecký boj za nezávislost.
Tuto neděli uplynulo přesně sto let od začátku války, která Turecku přinesla nezávislost.
Začala 19. května 1919 a 11. října 1922 ji ukončilo příměří. Skutečný mír ale zavládl ještě později, až 24. července 1923.
Jádro celého konfliktu tvořily boje s Řeky. Fotografie zachycuje řeckou armádu na východě Turecka.
Řečtí vojáci v Ankaře.
Foto: Wikipedia / Public domain
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
19. 5. 2019 9:16
Přesně před sto lety, 19. května 1919, začal turecký boj za nezávislost. Válka, která se rozhořela na ostatcích umírající Osmanské říše, trvala tři a půl roku. Turecké nacionalistické milice se v ní utkali s Brity, Francouzi, Italy, Armény i Řeky. Právě řecko-turecký konflikt byl jádrem boje za nezávislost. Jednotkám Mustafy Kemala Atatürka se nakonec podařilo Řeky porazit. Sám Atatürk se pak postavil do čela nového nezávislého státu coby jeho první prezident.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy